13 maja 2017 r. | Nr 19/2017 (308)

Lobbyści i lichwiarze     

 

Szanowni Państwo!

   Zasada: „zastaw się, a postaw się” jest niewątpliwie bliższa Polakom niż idea oszczędzania. Warto jednak zapytać, czy ktoś dorobił się na rozrzutności? Tak, ale oczywiście nie na własnej, tylko wyłącznie na cudzej. Wmawia nam się uporczywie, że tylko to co nowe jest pożądane, chociaż gołym okiem widać, że nowe urządzenia psują się znacznie szybciej od starych, ale tu wypada być ślepym.

   Naiwność ludzką wykorzystują oszuści wszelkiej maści. Zorganizowana szajka krąży po osiedlach wmawiając mieszkańcom, że nie odpowiedzieli na jakiś list, który oczywiście nigdy nie został wysłany. Daje to jednak pretekst do zastraszenia, że jak się domokrążcy do mieszkania nie wpuści, to poniesie się niewiadomo jakie koszty za prąd i gaz. Kiedy się go wpuści to...   tego już nie wiem, bo nie wdaję się w dyskurs z naciągaczami.

   Opędzić się jednak nie jest łatwo, bo lobbyści są wytrwali. A to wmawiają nam jakiś smog, a to, że powinniśmy zrezygnować z gotówki na rzecz elektroniki, a to szczepić się, nie wspominając o tysiącu leków natrętnie reklamowanych wszędzie, gdzie to tylko możliwe.

    A długi rosną zarówno te, które sami zaciągamy, jak i te zaciągane w naszym imieniu przez rząd u zagranicznych bankierów. Z drugiej strony oszczędzać w banku też się nie opłaca, bo odsetki nie pokrywają nawet inflacji. Kupiłabym obligacje państwowe po rozsądnej cenie, ale bank mi ich nie proponuje.

 

Pozdrawiam i do następnej soboty

 

Małgorzata Todd

 

Ad. Demokracja sterowana      16/2017 (305) 

Szanowna Pani Małgorzato

Kłamstwo towarzyszyło działaniom ludzi od zawsze. Chrześcijaństwo zdefiniowało kłamstwo jako coś niegodnego, bez względu na okoliczności. Jeżeli chrześcijanin (oczywiście ten zdrowy na umyśle) mimo wszystko czasami (lub notorycznie) się nim posługuje, to albo ma wyrzuty sumienia albo przynajmniej świadomość, że postępuje nieetycznie. Problemem czasów współczesnych jest swoista MITOMANIA „sterowników” ludzkości. Mitoman nakryty na kłamstwie nie odczuwa z tego powodu żadnego zażenowania czy wstydu. Podobnie w życiu społecznym – ostentacyjne  stosowanie kłamstwa (jako narzędzia sterowania ludźmi) i przyzwyczajanie nas do tego, że jest ono „normalnym” – jednym z wielu środków osiągania celów politycznych, jest przejawem tej swoistej MITOMANII. Sedno problemu leży nie w tym, że kłamstwo się stosuje (bo zawsze je stosowano), ale to, że mamy to w pełni zaakceptować. Czasy współczesne naznaczone są przewartościowaniem norm moralnych właściwych dla etyki chrześcijańskiej (w tym stosunku do kłamstwa), po to by ją ostatecznie wyrugować i zamienić na bardziej „praktyczną” w użyciu, tzn. przydatną do barbaryzacji ludzi. Proces ten, niestety, posuwa się w zaplanowanym przez jego twórców kierunku (z okresowymi tąpnięciami w niektórych krajach np. Orbana, może Trumpa) – co ciekawe i co gorsza, jest to kierunek inspirowany przesłaniem pewnej religii z wykorzystaniem właściwych dla tej religii zasad moralnych.

Z wyrazami szacunku – Ewa Działa-Szczepańczyk

Małgorzata Todd

WOJNA WRON

 

ROZDZIAŁ II

PO LATACH

 

Odcinek 8.

    Autobus uciekł Marzenie sprzed nosa dokładnie w tym samym miejscu, w którym trzydzieści parę lat wcześniej milicjant kazał Marcinowi „rozejść się’’. Minuty oczekiwania na przystanku postanowiła spędzić spacerując wzdłuż chodnika. Trochę ruchu dobrze jej zrobi. Przechodząc przed oknem kawiarni zatrzymała się i przejrzała w szybie. Ciemne tło dobrze odbijało jej twarz w rozproszonym świetle zachodzącego słońca. Niezbyt była zadowolona z uczesania. Fryzjer uporał się szybciej niż zwykle i obciął włosy za krótko, przez co jej drobna postać wydawała się jeszcze mniejsza.

    Stojąc przed szybą zamyśliła się i były to myśli odległe od własnego wyglądu. Dotyczyły raczej względności, a może po prostu złudzeń. Szyba odbija jej obraz, bo tu gdzie stoi jest jeszcze widno, a tam ciemno. Gdyby było odwrotnie, to ktoś siedzący w kawiarni mógłby przeglądać się w szybie. Zamierzała  właśnie ponowić przechadzkę, gdy... stało się coś niepojętego.  Pierwsza myśl była absolutnie niedorzeczna. Jej włosy nie mogły przecież odrosnąć w ciągu kilku sekund. Następnie zdała sobie sprawę, że za oknem, w kawiarni, rozbłysło światło i to co ogląda nie jest już jej odbiciem, a czyjąś twarzą. W tym rzecz, że nie była to twarz obca. Wręcz przeciwnie, to była jej własna twarz. Sytuacja jest wręcz surrealistyczna, pomyślała. Czy aby nie  postradałam zmysłów? W pierwszym odruchu chciała uciec jak najdalej od tego dziwnego miejsca, niewytłumaczalnego zjawiska. Opanowała się jednak. Nadal przecież widzi własną twarz, ale już nie na ciemnym tle, jak dotąd, a w oświetlonym pomieszczeniu kawiarni po drugiej stronie szyby. Tam za szybą siedzi jakaś dziewczyna po prostu łudząco do niej podobna.

    To stanowczo wymagało wyjaśnienia. Marzena zapomniała o czekającym ją spotkaniu i energicznie wkroczyła do kawiarni. Jej sobowtór siedział na narożnej kanapce nieopodal okna przy małym okrągłym stoliku. Kiedy podeszła i bez słowa usiadła w foteliku naprzeciw nieznajomej, tamta, jakby na to czekała, w milczeniu napełniła dwa kieliszki czerwonym winem z karafki stojącej na stole.

    – Pani na mnie czekała? – spytała Marzena i zaraz to pytanie wydało się jej samej niedorzeczne.

    – Jakim cudem? – odparła tamta.

    – Czy może mi pani wyjaśnić?... – zaczęła Marzena i urwała nie wiedząc co powiedzieć. Odłożyła torebkę na kanapkę, która półkolem sięgała miejsca zajmowanego przez nieznajomą. Milczenie się przedłużało.

    – Nie mogę – odparła wreszcie tamta. Wyjęła z torebki dowód osobisty i położyła bez słowa przed Marzeną, której nie pozostało nic innego, jak zrewanżować się tym samym. Wszystkie dane prócz miejsca urodzenia różniły się kompletnie. No, ale w Warszawie urodziły się przecież miliony ludzi. 

 

CDN

Poprzednie odcinki można znaleźć na 
www.mtodd.pl / SOBOTNIK
 

Teatrzyk Zielony Śledź
ma zaszczyt przedstawić sztukę pt.

 Z bratnią pomocą

 

Występuje  Francuska Feministka Fatima.

 

    Towarzysze i towarzyszki!

    Przybyłam do waszego dzikiego kraju, żeby nauczyć was demokracji. Wiem na jakie niebezpieczeństwa się narażam,  ale nie mogę stać obojętnie, gdy szaleje u was kaczystowski terror. Ludzie, zwożeni autokarami, muszą wychodzić na ulicę, żeby demonstrować przywiązanie do wolności i Unii Europejskiej!

    A tymczasem my, wolni Francuzi, daliśmy właśnie odpór faszyzmowi! Wy też możecie wejść na drogę postępu! Spójrzcie na paryskie ulice z tymi tysiącami modlących się wiernych. Wiem, że mamy rozdział państwa od kościoła, ale nie od meczetu przecież, który co prawda, do modlitw nie jest nam potrzebny. Pomyślcie jak wyglądałby Pałac Kultury im. Stalina w podobnym otoczeniu!

    Możecie również tego dokonać, tylko musicie się wziąć do roboty. My we Francji mamy trzydziesto pięcio godzinny tydzień pracy. Wystarczy, że wy podniesiecie swój do czterdziestu pięciu, co pozwoli wygospodarować dodatkowe fundusze na szczytny cel. Rozumiem, że wasze parafie próbowały przyjmować uchodźców, którzy wam pouciekali, bo za mało im płaciliście. Jest proste rozwiązanie – nie trzeba płacić po pięćset złotych na polskie dzieci, wówczas stać was będzie płacić po tysiąc na arabskie. Czyż nie jest to proste rozwiązanie!?

    Mówiła Wasza Francuska Feministka Fatima.

 

 

KURTYNA

 

---

ŻARCIK:

Od dziś w UE spécialité de la maison:

Makaron z Makrelą po arabsku w czerwonym sosie.

Królowa Polski pędzlem

Waldemara Ronina Pernacha  

 

Książka zawiera zbiór felietonów z lat 2013-2016

Odważnie – celnie – niezależnie, czyli po herbertowsku. Takim syntetycznym skrótem chciałbym scharakteryzować i jednocześnie zachęcić do lektury najnowszego dokonania Autorki zbiorku „Czarno na białym” będącego kontynuacją wydanego w 2013 roku „Domniemania bezkarności”.
Notatki ze współczesności, dokumentujące na gorąco najrozmaitsze zdarzenia mniejszej i większej wagi, które składają się na rzeczywistość, w jakiej jesteśmy zanurzeni, mają wartość nieprzemijającą, gdy wychodzą spod pióra dobrego i mądrego zarazem.

Sztuką jest sam wybór tych zdarzeń: spośród niezliczonych przypadków, wypadków, incydentów, aktów prawa i bezprawia, celowych i mimowolnych, wielkich obrotów machiny społecznej, która niekiedy jawi się jako machina piekielna, niszcząca prawdę, dobro, piękno. Adekwatny literacko powabny opis tych zdarzeń wymaga niemałego talentu, dysponuje nim niewątpliwie warszawska pisarka Małgorzata Todd.
Pewien POlityk, „arcymistrz” zręcznego marketingu politycznego, namawiał niedawno w mediach do postawienia krzyżyka na PO. Dokonało się, 25 października 2015 roku. Nie bez udziału publicystyki politycznej Pani Małgorzaty, publicystyki niezależnej, celnej, odważnej…

Jan Wawrzyńczyk

 FORMAT: A5; LICZBA STRON: 110; cena 18 zł

 

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl

Żeby wybrać którąś z książek można przejść

na stronę KSIĘGARNIA gdzie znajdują się opisy książek wraz z cenami.


Nowości w portalach

 W TYLE WIZJI

• Dorota Łosiewicz i Krzysztof Feusette - CAŁOŚĆ - W TYLE WIZJI 09.05.17   

• Rafał Ziemkiewicz i Stanisław Janecki - CAŁOŚĆ - W TYLE WIZJI 10.05.17    

 

 INNE

• Konieczność rewizji konstytucji wyjaśnia Stanisław Janecki  7.05.2017 

• PO-chód na śmiesznie 

Alex Jones 

• Absurd goni absurd! Wolność mediów zagrożona, bo rząd nie kupuje "Wyborczej" i nie uważa, aby Polacy byli odpowiedzialni za Holocaust! pt. 12 Maj. 2017

• Zatrzymania i represje za świętowanie Dnia Zwycięstwa pt. 12 Maj. 2017

• Państwo Islamskie wzywa zwolenników aby masowo zabijali niewiernych pt. 12 Maj. 2017

• Ukryte ultradźwiękowe sygnały w reklamach telewizyjnych sterują smartfonami by śledziły właścicieli pt. 12 Maj. 2017

• Kłótnia o islam w partii Farage’a pt. 12 Maj. 2017

• Elona Muska solarne szklane dachy pt. 12 Maj. 2017

• Europejsy w kolejce do Volkslisty pt. 12 Maj. 2017

• Jak z oszusta Jennera zrobiono wybawcę ludzkości pt. 12 Maj. 2017

• Donald Trump zwolnił szefa FBI Jamesa Comeya czw. 11 Maj. 2017

• Ukraina: Międzynarodowy Fundusz Walutowy domaga się zniesienia zakazu handlu gruntami czw. 11 Maj. 2017

• Pozew przeciw administracji Trumpa za atak rakietowy w Syrii czw. 11 Maj. 2017

• Macron wabi finansistów z City czw. 11 Maj. 2017

• Wnioski z epidemii poszczepiennej ospy w XIX w Anglii czw. 11 Maj. 2017

• Czy bombardować Syrię? Dwugłos ekspertów śr. 10 Maj. 2017

• Norweski obłęd – powstaje pierwsza książka porno dla dzieci! śr. 10 Maj. 2017

Bibuła 

• Hiszpański parlament chce usunięcia szczątków generała Franco z mauzoleum czw. 11 Maj. 2017

• Izrael „epicentrum” współczesnej geopolityki? Tak twierdzi dziennikarz znany z ujawnienia Watergate czw. 11 Maj. 2017

• Egipski jezuita po wizycie papieża: islam wcale nie jest religią pokoju czw. 11 Maj. 2017

• Skandaliczne pytanie na polskiej maturze czw. 11 Maj. 2017

• Ukraińska Cerkiew i piewcy UPA razem. Chcą zjednoczyć wszystkie „etnograficznie ukraińskie” ziemie czw. 11 Maj. 2017

• Ugoda Kościoła z nowoczesnym światem to błąd czw. 11 Maj. 2017

• Konserwatyzm bez moralności nie przetrwa nawet jednego dnia czw. 11 Maj. 2017

• USA: porażający raport na temat homoseksualistów i przenoszonych przez nich chorób czw. 11 Maj. 2017

• Francuski profesor: Politpoprawność przyczyniła się do ekspansji islamu czw. 11 Maj. 2017

• Pod jakim znakiem walczyć i zwyciężać? – Stanisław Michalkiewicz czw. 11 Maj. 2017

• Czy przekładanie wajchy już się zaczęło? – Grzegorz Braun czw. 11 Maj. 2017

• Niemiecki liberał i niemiecki tradycjonalista o Franciszku – Grzegorz Kucharczyk wt. 09 Maj. 2017

• Rosjanie reagują na przybycie amerykańskiego niszczyciela? Trzy korwety w pobliżu Łotwy wt. 09 Maj. 2017

• Zwiększona aktywność komandosów USA zagranicą. Pierwsze ofiary w Somalii i Iraku wt. 09 Maj. 2017

• Sutanna i płaszcz abp. Baraniaka – kapłana niezłomnego, trafiły do zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych Więźniów Politycznych PRL pt. 12 Maj. 2017

• Panowanie rozwydrzonych partii – 91. rocznica przewrotu majowego pt. 12 Maj. 2017

• Skandaliczny plakat na ścianie Uniwersytetu Gdańskiego pt. 12 Maj. 2017

• Premier Szydło z wizytą w Chinach. Forum Jednego Pasa i Szlaku pt. 12 Maj. 2017

• 82 lata temu zmarł marszałek Józef Piłsudski pt. 12 Maj. 2017

• Mocne słowa senatora Żaryna: Eskalacja działań prowokatorów może doprowadzić ponownie do rozlewu krwipt. 12 Maj. 2017

• Pionierski zabieg po raz pierwszy w Europie Środkowej pt. 12 Maj. 2017

Konserwatyzm

• Piwar: Ocalić od zapomnienia… czw. 11 Maj. 2017

• Lewicki: Mity rusofobów cz 5: „Prawosławnych na Ukrainie jest więcej niż w Rosji” czw. 11 Maj. 2017

• Engelgard: Stefan Kisielewski pisze do Bolesława Piaseckiego śr. 10 Maj. 2017

• Matuszewski: Prezydent – ale czyj? śr. 10 Maj. 2017

• Kempa: Syryjczycy chcą pokoju wt. 09 Maj. 2017

• Szlęzak: Mentalność państwa zależnego z wyborami we Francji w tle wt. 09 Maj. 2017

• Piętka: Koniec żartów z Ukrainą nie. 07 Maj. 2017

• Śmiech: Trump po ataku na Syrię sob. 06 Maj. 2017

Kontrowersje

• Wchodzenie ze Smoleńskiem na ring wypełniony esbeckim kisielem to polityczna zbrodnia! czw. 11 Maj. 2017

• Sprawny PR w dwa tygodnie zrobi ze Schetyny głupiego Ryśka śr. 10 Maj. 2017

• PO ma program, a w nim: wiek emerytalny 67, przyjmowanie uchodźców i żadnego 500+ wt. 09 Maj. 2017

• Francuski prezydent Rothschildów i Sorosa to bardzo dobra informacja dla Polski pon. 08 Maj. 2017

• Grabiec grozi Policji, Szczerba dziennikarzowi TVP i nie ma żadnego zamachu nie. 07 Maj. 2017

• Zamiast miliona Polaków Schetyna zmobilizował 12 tysięcy aktywu i kolektywu sob. 06 Maj. 2017

Niezależna 

• Chiny i USA zawarły porozumienie ws. handlu pt. 12 Maj. 2017

• Archiwum X: przestępcy nie mogą spać spokojnie pt. 12 Maj. 2017

• Misja i hołota pt. 12 Maj. 2017

• Żałosne kpiny pt. 12 Maj. 2017

• Skandaliczne słowa posłanki PO o Smoleńsku. „Nie do przyjęcia jest dla mnie to manifestowanie”. WIDEO pt. 12 Maj. 2017

• Tajlandia zamawia okręt podwodny pt. 12 Maj. 2017

• US Army kupuje kolejne bojowe drony pt. 12 Maj. 2017

• Spektakl nienawiści na Krakowskim Przedmieściu. „Może dojść do bardzo brutalnych działań” pt. 12 Maj. 2017

Parezja

• Zielińska z Kukiz’15: Polacy muszą się wypowiedzieć ws. imigrantów pt. 12 Maj. 2017

• Gdańsk: komunistyczne symbole na uczelni w dniu sowieckiego święta pt. 12 Maj. 2017

• Timmermans łagodzi narrację wobec Polski. „Nie czas na podejmowanie działań” czw. 11 Maj. 2017

• Komisja Europejska nie wystąpi o nałożenie sankcji na Polskę czw. 11 Maj. 2017

• Delegaci rady ONZ o Polsce: Rasizm, homofobia, przemoc wobec kobiet czw. 11 Maj. 2017

• Liroy pisze do ministra sprawiedliwości ws. „dzikiej reprywatyzacji” czw. 11 Maj. 2017

• Niemiecki minister: Zalecam odrobinę cierpliwości i zrozumienia dla Polski śr. 10 Maj. 2017

• Obłuda Schetyny: „PO jest przeciwko przyjmowaniu uchodźców” śr. 10 Maj. 2017

• Dobre intencje nie wystarczą śr. 10 Maj. 2017

• ABW zawiadamia prokuraturę ws. dokumentów publikowanych przez Wałęsę! śr. 10 Maj. 2017

• Absurdalna kara dla Korwina za spoliczkowanie Boniego wt. 09 Maj. 2017

• Wałęsa: Niemcy muszą przejąć przywództwo w Europie wt. 09 Maj. 2017

• Tyszka: To nie był marsz wolności, tylko marsz hipokryzji wt. 09 Maj. 2017

• Sondaż: 73 proc. Polaków nie chce islamskich imigrantów w Polsce wt. 09 Maj. 2017

ProKapitalizm 

• Inżynierskie rozliczenie z socjalizmem czw. 11 Maj. 2017

• Fatalny dualizm władzy śr. 10 Maj. 2017

• Bankowość prywatna – jak wygląda oferta w zakresie rachunków bankowych? śr. 10 Maj. 2017

• O złych manierach na współczesnych uczelniach wt. 09 Maj. 2017

• Jaki wybrać laptop do domu? pon. 08 Maj. 2017

• Jak Szwajcaria wygrała ze smogiem pon. 08 Maj. 2017

• Ubeckie żądania sob. 06 Maj. 2017

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj