7 stycznia 2023 r. | Nr 1/2023 (601)

---

K jak kur...

       Szanowni Państwo!
       Czy kultura stała się dobrem powszechnie dostępnym? Na to wygląda. Chociaż sama istota tego pojęcia jest zapewne różnie rozumiana. Takiej Lempart, czy Szatan nawet o znaczenie słowa lepiej nie pytać, bo im wszystko kojarzy się jednoznacznie. Nam, przeciętniakom kultura kojarzy się ze sztuką, do której dostęp mamy prawie nieograniczony.
       Dawniej tak nie było. Mój przodek, na początku ubiegłego stulecia, zafascynowany postępem, przepowiadał, że operę będzie można słuchać nie wychodząc z domu. Okazało się, że takie połączenie sztuk wszelakich w jednym, jakim jest opera, można nie tylko słuchać, ale i oglądać nie ruszając się z własnej kanapy. Problem polega na braku chętnych do takiej uczty duchowej, co ludziom początku ubiegłego wieku nie mieściło się w głowach.
       Epoka neo-barbarzyńska, w której przyszło nam żyć, przewiduje jedynie rozrywki dla lumpenproletariatu. Pisanie scenariuszy seriali telewizyjnych, zwłaszcza historycznych, zleca się analfabetom, nie odróżniającym królowej od kur...tyzany. Młody reżyser nie ma przecież pojęcia, na czym polegała rycerskość wobec dam. Dla niego każda kobieta, to taki przerywnik na ka (a dokładnie na ku). Innych skojarzeń nie miewa. Dziewczyny narzucają się zniewieściałym chłopakom i nikt nie dopuszcza myśli, że kiedyś mogło być inaczej. Zaloty odmieniły diametralnie wektor.
      

Z pozdrowieniami

Małgorzata Todd

---

Komentarz

Ad. Nowy 2023 Rok 53/2022 (600)

Szanowna Pani Małgorzato

Pisze Pani „pozwólmy działać prawdziwym naukowcom bez ideologicznych uprzedzeń” Bardzo dobry postulat, tyle, że jego realizacja niestety nie od naszej woli już zależy. Obecnie, obszary nauki, które w całości, lub częściowo zagrażają obowiązującym ideologicznym i biznesowym dogmatom, są w totalnej zapaści. Długo pracowano na tym, w jaki sposób ubezwłasnowolnić świat nauki, by nie bruździł w kreowaniu Nowego Porządku Świata. I znaleziono taki sposób – to prosta i wypróbowana zasada „kija i marchewki”. Polega ona na sposobie finansowania placówek naukowych w postaci nadawanych im grantów, na wykreowaniu samodyscypliny wśród naukowców (będącego skutkiem lęku o zachowanie swojego statusu, głównie materialnego) oraz nagradzaniu tych posłusznych. Środowiska te z gorliwością pozbywają się niezależnych naukowców, których działania nie przystają do obowiązującej „naukowej” narracji. I dlatego wtłaczane na siłę społeczeństwu różnych bzdur typu: „tylko u człowieka stwierdzono występowanie kilkunastu płci”, „zmiany klimatyczne są wywołane przez człowieka i tylko on jest w stanie ten trend odwrócić”, „częstotliwość mikrofalowa 26 GHz (wykorzystywana w przyszłości w technologii 5G) działająca 24 godziny na dobę, jest obojętna dla zdrowia człowieka - wywołuje jedynie efekt przegrzania powierzchniowych tkanek - skóry i oczu” i wiele wiele innych, ma się dobrze i nie budzi sprzeciwu środowiska naukowego, a wręcz przeciwnie, pełną entuzjazmu jego aprobatę.

Serdecznie Panią pozdrawiam – Ewa Działa-Szczepańczyk

---

PUBLICYSTYKA

FELIETONY, REFERATY, WYKŁADY, ARTYKUŁY
RELACJE Z WYDARZEŃ

---

AKTUALNOŚCI W SIECI

 

Zachęcam do szerszego spektrum. Wystarczy
tu kliknąć: MEDIA żeby zobaczyć co mają
do powiedzenia dziennikarze z różnych periodyków.

 

---

GORĄCO POLECAM

 

• Spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem pt. "Fizyk w jaskini światów – Istnienie transcendecji" Kawiarnia "Agere Contra", Warszawa, ul. Chłodna 18/2,

18 stycznia 2023 roku, godz. 18:30-20:30 

• Długofalowy plan odzyskania państwa : https://polska-jutra.eu/dlugofalowy-plan-odzyskania-panstwa/

---

KEVIN'S CORNER

 

Co ten Mikołaj tu robił?

 

 

 


 
 
 
 
 
0:15 / 3:21
 

Chyba nic groźnego, bo w Sylwestra balkon błyszczał.

A zima nadal niezdecydowana.

Foto Kevin Todd

---

Większość z moich książek można znaleźć w ulubionej przez czytelników księgarni

Multibook.pl

Księgarnia stacjonarna mieści się przy ul. Dymińskiej 4  w Warszawie na Żoliborzu - około 150 metrów od północnego wyjścia z metra Dworzec Gdański  (w kierunku ulic gen. Zajączka i Mickiewicza).

Książki można również nabyć w księgarni internetowej.

---
---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj 

---
---