5 listopada 2022 r. | Nr 45/2022 (592)

---

Słowa

       Szanowni Państwo!
       Starzy górale umieli przewidywać pogodę na podstawie obserwacji przyrody. Później, udawało się stawiać słuszne diagnozy Instytutowi Meteorologii. Obecnie mój komputer na temat pogody opowiada mi kosmiczne bzdury. Wiedzę czerpie zapewne nie od górali, tylko z innego kontynentu, lub innej czasoprzestrzeni. Albo, po prostu im więcej danych, tym mniejsze prawdopodobieństwo trafności przewidywań, jak w totolotku.
       Równie nieprzewidywalna bywa polityka, zwłaszcza unijnych polityków, bo tu żadne reguły nie obowiązują, a jedynie siła przebicia lobbystów. Nie ma takiej bredni, której nie dało by się wprowadzić jako dyrektywy, albo umocować kolejnego kamienia milowego do szyi niepoprawnego politycznie rządu. Chodzi o przyzwyczajanie nas do wierutnych kłamstw w każdej dziedzinie, o zmuszenie do przestrzegania poleceń „autorytetów” zamiast kierowania się własnym rozumem.
       Skoro coraz trudniej odróżnić prawdę od kłamstwa, to może dać sobie spokój i pójść na łatwiznę? Czy nie stąd bierze się przewaga popularności głupich nad mądrymi? Internetowy odbiorca ma do wyboru porównać się z jednymi i drugimi. Jeśli jakiś dureń, za rządów PO-PSL, mógł być ministrem, myśli sobie internauta, to co dopiero ja! Porównanie z kimś mądrym prowadziłoby do frustracji, lepiej więc nie wysilać się, żeby go zrozumieć.
       A zatem, czy warto jeszcze zabierać głos w jakiejkolwiek sprawie? Jeśli tak, to  do kogo adresować powinni swoje słowa pisarze, politycy i publicyści? Tego oni sami nie wiedzą i na tym polega ich kłopot. Z tej trójki najmniej powodów do obaw ma pisarz, bo komu się nie podoba jego tekst albo konterfekt, ten go nie czyta. Chociaż i tu można mieć skrupuły. Jako początkująca autorka kryminałów miałam obawy, czy czasem nie dostarczam pomysłów złoczyńcom? Doszłam jednak do wniosku, że byle bandzior czytaniem się nie zajmuje i zagrożenia takiego nie ma.
       Najgorszą sytuację pod tym względem ma polityk, bo powinien trafiać do tłumów, a do kogo nie trafi, kto go nie polubi, lub nie zrozumie, ten na niego nie zagłosuje. Publicyści dzielą się na tych, którzy zadowalają szefa i tych, którzy szefów nie mają, a czy mają czytelników, słuchaczy? Kto to wie?

Z pozdrowieniami

Małgorzata Todd

---

Komentarz

Ad. Kim oni są? 44/2022(591)

Szanowna Pani Małgorzato

W tej naszej polskiej, jak i tej globalnej rzeczywistości trudno się obecnie odnaleźć. Ludzie nie mogą dokonać prawidłowej analizy sytuacji, ponieważ nie dysponują rzetelnymi informacjami (bo jak prawidłowo obrobić dane, jeżeli się ich nie posiada ?). Bombardowani są jedynie propagandowym bełkotem, czyli wypocinami tych, którym mocno zależy, by były one traktowane jako prawdy objawione. Wydaje się, że ta konstatacja nie ma nic w sobie odkrywczego. Przecież ten proceder urabiania ludzkich umysłów trwa już od wielu lat i jakoś świat się z tego powodu nie zawalił. Ale niestety już się wali. Dlatego dzisiaj nie stać nas na luksus bycia leniwymi idiotami. Teraz trzeba myśleć i to na wysokich obrotach, być czujnym i najważniejsze działać, bo inaczej walec WIELKIEGO RESETU przejedzie po naszych plecach tak mocno, że wielu z nas, jeżeli przeżyje, nigdy karku już nie podniesie.

Serdecznie Panią pozdrawiam – Ewa Działa-Szczepańczyk

---

GORĄCO  POLECAM!

1) Z czystym sumieniem polecam Pani:
https://www.youtube.com/watch?v=OwhakL6dm5c
Jan Majchrowski

Przekazuję dalej, bo to ważne!

2) Przekazuję dalej, bo to ładne i warte powtórki. Zostałam zaproszona na prawdziwy kabaret Teresy Gałczyńskiej. Okazuje się, że jeszcze coś takiego istnieje i to w realu!

---

PUBLICYSTYKA

FELIETONY, REFERATY, WYKŁADY, ARTYKUŁY
RELACJE Z WYDARZEŃ

Tomasz Wróblewski

• Jak Putin narzucił światu rosyjską narrację #157

---

AKTUALNOŚCI W SIECI

 

Zachęcam do szerszego spektrum. Wystarczy tu kliknąć: MEDIA albo zajrzeć na poniższą stronę, żeby zobaczyć co mają do powiedzenia dziennikarze z różnych periodyków.

 

Więcej informacji z internetowych źródeł na Peritus Net Info
Prasówka-polityka i Prasówka-gospodarka

---

KEVIN'S CORNER

Out in the Mist-Kevin Todd


 
 
 
 
 
0:15 / 3:21
 
  

Foto Kevin Todd

---

Większość z moich książek można znaleźć

w ulubionej przez czytelników księgarni

 Multibook.pl

Księgarnia stacjonarna mieści się przy ul. Dymińskiej 4  w Warszawie na Żoliborzu - około 150 metrów od północnego wyjścia z metra Dworzec Gdański  (w kierunku ulic gen. Zajączka i Mickiewicza).

Książki można również nabyć w księgarni internetowej.

---
---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj 

---
---