25 września 2021 r. | Nr 39/2020 (534)

Taktyka

             Szanowni Państwo!    
       Prymitywne emocje, w dyskursie publicznym, wyparły używanie rozumu. Wyszedł on niejako z mody. Został jeszcze, chyba przez przeoczenie, program telewizyjny odwołujący się nie tyle bezpośrednio do rozumu, co do wiedzy.
       Oglądając teleturniej „Jeden z dziesięciu” można się wiele nauczyć, nie tylko poszerzając zakres wiedzy. Można też nauczyć się taktyki postępowania z konkurencją. Program ten nie uwzględnia parytetów, przez co kobiet jest w nim tyle, ile przejdzie wstępne eliminacje, czyli około jedna na dziesięciu zawodników.
       Ze zdziwieniem spostrzegłam, że bardzo często to właśnie ta jedyna kobieta przechodzi do następnego etapu. Jak to się dzieje? Zachowanie szans na przejście do drugiego etapu ma się największe, gdy odpowiada się jak najrzadziej. To jednak  zależy od współgrających, którzy mogą, ale nie muszą wywoływać do tablicy. Czyżby wszyscy panowie byli takimi dżentelmenami dając kobiecie fory? Nie, to czysty pragmatyzm. Lepiej zawczasu utrącić zawodnika stanowiącego zagrożenie, a takimi zazwyczaj są dobrze przygotowani mężczyźni. Z nieporadną niewiastą łatwiej dać sobie radę w końcowym, decydującym momencie.
       Obawiam się, że tę technikę stosuje się nie tylko w teleturnieju, ale zwłaszcza w polityce. Praktyczniej jest wpuścić na ważne stanowisko miernotę, niż bystrzaka, który mógłby w przyszłości wyeliminować protektora. Mniejsza o urzędnicze stołki. Ta praktyka najwięcej szkody przynosi kulturze, gdzie trudno o precyzyjne kryteria. Dlatego nie dziwmy się, że różne kanalie bezkarnie zakłamują naszą historię. Dobre seriale mogłyby to zmienić, ale kto i po co miałby się kopać z koniem pod postacią postkomunistycznych „elit”?

Pozdrawiam i do następnej soboty,
Małgorzata Todd

Ad. Antysemityzm  38/2021 (533)

Szanowna Pani Małgorzato

Czasy się zmieniają, ale jedno w naturze ludzkiej się nie zmienia – pociąg do posiadania jak największej ilości dóbr, najlepiej zdobytych jak najmniejszym kosztem. I to jest niezmienne i naturalne (dziecko chapie wszystko do siebie, dopiero uspołecznienie pozbawia go tej skłonności lub znacznie ją ogranicza). Nienaturalne jest to, gdy bogacenie się odbywa się za wszelka cenę i staje się „filozofią życia”. Jak wiadomo handel i bankowość zawsze były źródłem bogactwa zdobywanego stosunkowo małym wysiłkiem, zwłaszcza wówczas gdy ów „wysiłek” wspomagany był „filozofią życia” polegającą na traktowaniu „klienta” jako potencjalnego frajera skłonnego dać się oszukać. Jeżeli „biznesmen” żyje we wspólnocie narodowej, do której należy, to posługiwanie się taką „filozofią życia” staje się dla niej nieakceptowalne, bo prowadzi do jej destrukcji. Natomiast sytuacja zmienia się, gdy „biznesmen” żyje wewnątrz obcej dla niego społeczności, z którą się nie identyfikuje, mało tego traktuje ją jako zbiór frajerów do obskubania. Tak więc, tak dobrze znane nam postawy życiowe, zupełnie dla nas niezrozumiałe, mogły się narodzić tylko w sytuacji „życia jednego w drugim”. I tak też się stało – już dawno, przed wiekami i trwa do dnia dzisiejszego. Gorzej, że obecnie dysponenci owej „filozofii” realizują swoje biznesy w skali globalnej. To nie jest dla większości mieszkańców naszej planety dobra wiadomość. Minęły czasy wolnego wyboru czy chcesz być frajerem, czy nie. Obecnie wszyscy mamy być frajerami.

Serdecznie Panią pozdrawiam – Ewa Działa-Szczepańczyk

---
POWRÓT DO JEDWABNEGO
 
Kulminacyjna praca Wojciecha Sumlińskiego, która udowadnia, że w polsko - żydowskiej teraźniejszości nie ma końca przeszłości. Długofalowa mistyfikacja zmierzająca do wyłudzenia wielomiliardowych roszczeń opisana w 100 minutowej dawce dyskomfortu, odmieniającej sposób patrzenia na naszą rzeczywistość. Film "Powrót do Jedwabnego" jest alarmem - zrealizowanym dzięki wsparciu 4.000 darczyńców. --- Autorzy filmu deklarują zezwolenie na kopiowanie filmu i przesyłanie go własnymi kanałami, w tym również na publikowanie go na swoich kanałach w serwisie YouTube. Twórcy zastrzegają, iż film ma charakter niekomercyjny, toteż nie udzielają zgody na powielanie filmu w celach zarobkowych.

Patryk Jaki

noc

Dziura w niebie?

Foto Kevin Todd

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl

MOJA KSIĘGARNIA INTERNETOWA 

prezentuje i oferuje książki nie tylko mojego autorstwa.

Można ją odwiedzać w witrynie

www.mtodd.pl/ksiegarnia 

gdzie znajdują się opisy książek wraz z cenami.

Większość z moich książek

można też znaleźć w księgarni

 Multibook.pl

Księgarnia stacjonarna mieści się przy ul. Dymińskiej 4 

w Warszawie na Żoliborzu - około 150 metrów od północnego

wyjścia z metra Dworzec Gdański 
(w kierunku ulic gen. Zajączka i Mickiewicza).

Książki można również nabyć w księgarni internetowej

---

NOWOŚCI W PORTALACH

Więcej informacji z internetowych źródeł na Peritusnet Info
Przegląd portali prasowych na stronach Prasówka-polityka i Prasówka-gospodarka

5 poprzednich numerów

Wypić i zakąsić  34/2021 (529https://mtodd.pl/?wysija-page=1&controller=email&action=view&email_id=454&wysijap=subscriptions

Barwy  nieszczęści35/2021 (530)   https://mtodd.pl/?wysija-page=1&controller=email&action=view&email_id=456&wysijap=subscriptions

Miłość rusko-pruska 36/2021 (531https://mtodd.pl/?wysija-page=1&controller=email&action=view&email_id=457&wysijap=subscriptionsPacyfiści 37/2021 (532)   https://mtodd.pl/?wysija-page=1&controller=email&action=view&email_id=458&wysijap=subscriptions

Antysemityzm   38/2021 (533)   https://mtodd.pl/?wysija-page=1&controller=email&action=view&email_id=459&wysijap=subscriptions

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj