9 maja 2015 r. | Nr 19/2015 (202)

Obywatele i idioci         

 

Szanowni Państwo!

 

Z okazji wyborów warto raz jeszcze przypomnieć etymologię słowa „idiota”. W starożytnej Grecji, kolebce demokracji, słowem tym określano człowieka nie udzielającego się społecznie. A więc w uproszczeniu obywatel, to ktoś kto bierze udział w wyborach, a idiota, to ten, który się uchyla od tego obowiązku.

 

W okresie PRL-u pierwszego sekretarza wybierano na Kremlu, a tak zwane „wybory” były jedynie sondażem poparcia dla partii i to też zakłamanym, bo jeśli głosujący nie został odhaczony na liście wyborców, mógł się liczyć z szykanami ze strony władzy. Teraz rządzący muszą się solidnie natrudzić, żeby nie dopuścić opozycji do władzy, a oszustwa wyborcze zdają się najskuteczniejszym do tego orężem. Każdemu obywatelowi powinno zależeć na uczciwych wyborach, no ale musiałby sam należeć do uczciwych ludzi, a to chyba cecha niemodna zwłaszcza wśród celebrytów, których ci o ptasich mózgach podziwiają i naśladują.

 

Podczas ciszy przedwyborczej nie mogę nikogo namawiać na głosowanie na konkretnego kandydata, ale mogę i usilnie namawiam – nie lekceważcie wyborów, nawet jeśli nie możecie oddać głosu na kandydata swoich marzeń, nawet gdyby „niewidzialna ręka demokracji” miała dostawić do waszej karty wyborczej jakiś dodatkowy krzyżyk unieważniający wasz głos. Trzeba próbować, żeby nie znaleźć się w gronie idiotów, za których ktoś podejmuje decyzje.

 

Pozdrawiam i do następnej soboty

 

Małgorzata Todd

Komentarz do poprzedniego felietonu

Szanowna Pani Małgorzato,

Myślę, że każdy system religijny (zwłaszcza ten monoteistyczny) jest w większym lub mniejszym stopniu odwzorowaniem prawa naturalnego, w tym dotyczącego prawideł funkcjonowania życia społecznego.  Zamach na te prawa oznacza jedno. Tworzenie nowego „ładu” społecznego.  I nie jest ważne, że mamy XXI wiek i wiedzę (o świecie i człowieku) nieporównywalną z wiekami poprzednimi – wiedzę, która jest potencjalnie dostępna każdemu człowiekowi.

Okazuje się, że jakiś współczesny „kreator ludzkości” odkrył,  że większość przedstawicieli naszego gatunku niechętnie sięga do źródeł tej wiedzy i w związku z tym każdy kit można tej większości wcisnąć (np., że adopcja i wychowanie dzieci przez pary homoseksualne nie ma wpływu na rozwój osobowościowy młodego człowieka). Najciekawsze jest to, że najszybciej i najbardziej bezkrytycznie przyswajają te „nowinki” ludzie z „wyższej półki” społecznej – ci, którzy mają i czas i środki by sięgać do źródeł wiedzy, żeby nie powiedzieć, ci, którzy powinni tą wiedzą zwyczajnie dysponować. Ale to nie nowość historyczna – ideologią komunistyczną najbardziej byli zauroczeni intelektualiści i inteligencja (a i współcześnie uwiedzenie tą ideologią jest w tej grupie niemałe).

Z poważaniem,  Ewa Działa-Szczepańczyk


Audio:
Facebook | YouTube | MediaFire | JAWA Media Info
Felietony do wysłuchania, pobrania i rozpowszechniania. 

Lekcja pokera

odcinek 102

 

Im więcej plugastwa,

tym więcej artyzmu.

Ciągle nie mogę uwierzyć, że zniknął tak bez wieści – powiedziała Hanka, stawiając przed radcą filiżankę aromatycznej kawy.
– Takie rzeczy się zdarzają, chociaż zawsze są nie do pojęcia – przyznał Andrzej Żarski. – Szuka go cała Polska.
– Stale mi się zdaje, że lada moment zobaczę go wchodzącego – urwała i zamyśliła się, a po chwili dodała: – Nie uważa pan, że gdyby został porwany dla okupu, to porywacze powinni się odezwać?
– I pewnie się odezwą. A póki co, jego popularność rośnie. Z ankiety ogłoszonej na naszej stronie internetowej wynika, że gdyby teraz odbywały się wybory, miałby szanse zostać prezydentem.
– Słyszałam. Pisali o tym nawet w prasie codziennej. Nie sądzi pan chyba, że... – urwała, jakby nie miała śmiałości skończyć zdania.
Skojarzenia nasuwały się same. Zaistniała sytuacja wpływała korzystnie na notowania posła, ale czy było mu czego zazdrościć? Jeśli ukrył się gdzieś w egzotycznym kraju i na leżaku pod palmą czeka na dalszy rozwój wypadków, to tak. Ale równie dobrze może być przetrzymywany w nieludzkich warunkach, jeśli w ogóle żyje.
– Ja mówię tylko o faktach, to nie są żadne spekulacje – zapewnił Żarski. – Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym – zaproponował.
– Trudno oderwać się od rozważań nad tym, co się stało, ale tak, ma pan rację, trzeba zająć myśli czymś innym.
– Właśnie, po to chyba stworzono sztukę. Lubi pani operę?
– Co?.. Nie, niespecjalnie.
– Podobnie jak ja. Repertuar klasyczny znam, a niczego nowego od dawna w tej dziedzinie sztuki nie wymyślono. Opera była takim zwieńczeniem wszystkich sztuk w jedno. Przychodziło się na taką ucztę duchową i zapominało o troskach dnia codziennego.
– Zamierzchłe czasy.
– Właśnie. Kiedy mowa o operze, przypomina mi się taka rodzinna opowiastka.
Mój pradziadek przepowiadał, że nadejdzie taki moment, w którym opery będzie można słuchać w domu. Były to czasy pierwszych eksperymentów z radiem.  Nie przewidział niestety zmiany upodobań.
– Co pana zdaniem na tak radykalną zmianę gustów wpłynęło? Tempo życia?
– To raczej technika przewartościowała sztukę.
– Prawdziwych teatrów już nie ma.
– Ani „prawdziwych Cyganów”, których zastąpili Romowie – zażartował Andrzej. – Racja. Teatr się przeżył. Kino go nie zastąpiło, ale telewizja owszem. Podobnie malarstwo straciło rację bytu. Od zarania dziejów człowiek próbował uwiecznić napotkane piękno, kopiując je jak umiał i w XIX wieku doszedł do perfekcji. Teraz tę perfekcję zastąpiła fotografia.
– A co z innymi sztukami?
– Poprawność polityczna każe traktować wszystkich równo, czym upodabnia się do komunizmu. Masz talent, czy ci go brak, to bez znaczenia. Książkę wydaje nie ten, co ma coś do powiedzenia i umie to przekazać, a ten, którego media wykreowały. Wypromowanie przysłowiowego kija od szczotki bywa nawet łatwiejsze niż czegoś wartościowego.
– Nie mówimy chyba o córce naszego szefa? – spytała Hanka.
– Obawiam się, że o niej właśnie. Pani Agnisia pofatygowała się osobiście, żeby mnie powiadomić, że skoro chwilowo męża nie ma, to mogę zająć się promocją twórczości córki.
– Zgodził się pan?
– Jeszcze się zastanawiam.
– Brak dziewczynie talentu?
– Tego bym nie powiedział. Poseł zasponsorował nawet nowy magazyn dla córki. „F & F” ukaże się niebawem.
–  To w czym rzecz?
– Właśnie w tym, że trochę mi żal jej talentu na literaturę „szambolubną”. Bo widzi pani, o „wielkości” współczesnego pisarza polskiego decydują dwa trendy: poprawność polityczna i niepoprawność obyczajowa. Im więcej plugastwa, tym więcej artyzmu.
– Przecież Rusłana to jeszcze dziecko.
– Z tego co pisze, nie wynika bynajmniej, że mamy do czynienia z dobrze ułożona panienką.
Zadzwonił telefon i pani Hanka podniosła słuchawkę. Po pierwszym słowie ktoś musiał jej przerwać, bo powiedziała tylko:
– Tak, jest – i podała słuchawkę Żarskiemu.
Rozmowa miała najwyraźniej charakter monologu, którego radca słuchał z uwagą.
– I co? – spytała Hanka. – Pani Agnisia zagięła na pana parol? Powinnam się była tego spodziewać. Nie ma najmniejszego powodu, żeby odpuściła.
Milczał.
– Porywacze się odezwali – powiedział wreszcie.

CDN

 

Czytaj i pobierz ten odcinek powieści w pliku PDF - kliknij tutaj Już teraz można zamówić całość w formie e-booka za jedynie 20 zł wpłacając należność na konto Wydawnictwa TWINS (dane w stopce) oraz podając e-mail do wysyłki. 

Teatrzyk Zielony Śledź
ma zaszczyt przedstawić sztukę pt.

Wrzutka

 

Występują: Fritz i Wańka.

 

Fritz – Najlepsze zostawiliście  na koniec.

Wańka – Masz na myśli wrzutkę o dziadku kontrkandydata?

Fritz – Jasne. Tekścik z rodzaju rozpaczliwie napastliwych nie może przejść bez echa.

Wańka – No, nie wiem, dziadek z Wehrmachtu na Polaczkach nie zrobił większego wrażenia...

Fritz – Tym razem, to zupełnie co innego.

Wańka – No wiem. Szkoda, że nie udało się tego opublikować w jakiejś wysoko nakładowej gazecie.

Fritz – Wymagasz zbyt wiele. Znalezienie samobójcy nawet wśród najbardziej oddanych dziennikarzy nie jest łatwe.

Wańka – Zaraz „samobójcy”! Wystarczyło się powołać na jakiegoś mniej znanego historyka.

Fritz – Jak na odkrywcę piątej twarzy Światowida?

Wańka – On odpada, bo właśnie gra inną, główną rolę.

Fritz – Plotka ma swoje zalety. To co mówi jakaś pani innej pani na ucho z jednej strony może nie być zbyt wiarygodne dla dociekliwych, ale...

Wańka – Dla naiwnych w sam raz. Szkoda tylko, że on to od razu zdementował.

Fritz – Jeszcze większa szkoda, że nasz kandydat nie może zdementować tego wszystkiego co napisano o jego powiązaniach z ruską agenturą.

Wańka – Niestety, wszystkiego ukryć się nie da, ale nie zapominaj, że to my liczymy głosy i wynik jest już przesądzony.

Fritz – A powątpiewanie w naszą uczciwość to „odmęty szaleństwa” według tego samego...

Wańka – ...odkrywcy piątej twarzy Światowida.

Fritz – Właśnie. Cymbalistów mamy wielu, ale nasz cymbał jest tylko jeden!

KURTYNA

 

P.S. Drogi aktorze! Idąc sam dojdziesz szybciej, idąc z kimś dojdziesz dalej. Pomyśl czy nie byłoby Ci ze mną po drodze. Zagraj w Internetowym Kabarecie!

---

PROJEKT USTAWY ANTYKATASTRALNEJ
W SPRAWIE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO

TEKST PROJEKTU USTAWY
KARTA PODPISÓW
KARTA PODPISÓW DLA WARSZAWY
BIULETYN WIECZYSTE 11.03.2015
APEL SIS WIECZYSTE
ULOTKA 1
ULOTKA 2

ZBIERAMY PODPISY DO SKUTKU.
CHCEMY BY JESZCZE PRZED WYBORAMI PARLAMENTARNYMI
POSTAWIĆ POLITYKÓW POD ŚCIANĘ, BO ICH SKŁONNOŚĆ DO ODRZUCENIA PROJEKTU BĘDZIE WTEDY NAJMNIEJSZA.

Podpisy należy wysyłać na adres:

STOWARZYSZENIE INTERESU SPOŁECZNEGO "WIECZYSTE"
ul. Sobieskiego 64/8
02-930 WARSZAWA 

http://wieczyste.blogspot.com

Repozytorium wyborczych aktów prawnych i poradników do pobrania
dostępne jest w witrynie info.jawamedia.pl 

SYSTEM RKW-IT

Tym razem polecam zaktualizowany poradnik opisujący koncepcję i obsługę systemu RKW-IT, który posłuży do gromadzenia źródłowych wyników głosowania. Poradnik jest przeznaczony dla wolontariuszy RKW oraz dla wszystkich, którzy zobowiążą się do dostarczenia fotografii protokołów i wprowadzenia do systemu wyników głosowania.

Zachęcam do włączenia się w akcję kontroli prawidłowości wyborów. Załóż konto na siepoliczymy.pl i przekaż wyniki wyborów w wyborczą noc. 

Kliknij grafikę obok lub tutaj 

---

Ruch Kontroli Wyborów
informuje

w dniu 10 maja br. od godziny 7.00
do późnych godzin nocnych działać będą telefony interwencyjne RKW:

+48 534569592   |   +48 730037223   |   +48 883198661   |   +48 737488064

Pod tymi numerami udzielamy wszelkich porad związanych z prawidłowym przebiegiem wyborów, obowiązkami i prawami wyborców, członków komisji, mężów zaufania, obserwatorów międzynarodowych i dziennikarzy. Przyjmujemy zgłoszenia o nieprawidłowościach występujących podczas wyborów i liczenia głosów oraz informujemy o możliwych sposobach interwencji. Apelujemy do koordynatorów RKW i wolontariuszy o natychmiastowe przekazywanie istotnych informacji na temat fałszerstw wyborczych.

O godz.13:00 rozpoczyna działalność Centrum Prasowe RKW. Do mediów polskich i zagranicznych na bieżąco przekazywany będzie serwis prasowy z przebiegu wyborów oraz interwencjach RKW wobec ewentualnych nieprawidłowości.

O godz.20:30 startuje Studio Wyborcze RKW. Wieczór wyborczy poprowadzą: Ewa Stankiewicz, Wojciech Reszczyński i Krzysztof Skowroński. Na bieżąco prezentować będziemy wyniki wyborów liczone przez niezależny system liczący RKW działający poprzez stronę www.siepoliczymy.pl 

Zachęcamy do przekazywania wyników wyborów 
oraz fotografii protokołów wyborczych.

Lista terenowych koordynatorów RKW 

Udział w Studio Wyborczym RKW zapowiedzieli liczni komentatorzy, naukowcy, dziennikarze polscy i zagraniczni, obserwatorzy międzynarodowi oraz działacze społeczni.

Transmisja on-line ze Studia Wyborczego będzie dostępna na wszystkich stronach RKW oraz na sdp.pl, wpolityce.pl, solidarni2010.pl, niezalezna.pl, w Radio Wnet i niepoprawneradio.pl oraz w Telewizji Republika.

TO MY uczciwie policzymy głosy i pokażemy prawdziwe wyniki!

Ruch Kontroli Wyborów

Koordynatorzy Grupy Medialnej RKW
Hanna Dobrowolska
Józef Orzeł

---

SYSTEM Ctrl-PKW

Procedury wyborcze mogą być zorganizowane solidnie i bez angażowania dużych środków,. Zachęcam do zliczenia głosów w wyborach prezydenckich z pomocą systemu Ctrl-PKW.

10 maja 2015 r. około godziny 23:00 wybieramy się do najbliższych komisji wyborczych, robimy zdjęcia protokołów i spisujemy z nich wyniki za pomocą aplikacji Ctrl-PKW na urządzenia mobilne (telefony i tablety).

Wpisy zostaną zweryfikowane, zsumowane i udostępnione publicznie. Co więcej dostęp do zebranych danych źródłowych otrzyma każda organizacja społeczna dysponująca odpowiednimi kompetencjami technicznymi. 

Więcej informacji na Facebook 

---

BRONKOBUSEM JEDZIE ŚCIEMA
czyli Przyśpiewki Kandydata

Nadesłane przez  Henryka Krzyżanowskiego

Śpiewa się na melodię ludową „Jedna baba drugiej babie”.
Po dwóch zwrotkach refren na nutę „A chachary żyją, żyją...”.

Bronkobusem jedzie ściema,
wnet na rynku się pokaże.
Chociaż w środku szefa nie ma,
biją pokłon dygnitarze. 
Inowrocław – tutaj Bronek
prezentuje się wspaniale.
Puste pole wykoszone,
a po polu jeździ walec. 

Ref: Platformerska banda, banda,
za skandalem skandal, skandal!
Dosyć bicia piany, piany,
przyszedł czas na zmiany, zmiany! 

Chleb piekarza to zajęcie.
Gdy piec kopci, wołasz zduna.
Kiedy Bronek chce mieć zdjęcie,
palcem kiwa na szoguna. 

Czekolada to nie granit,
łatwo się roztopić może.
Martwią się Platformy fani,
gdzie się podział Bronka orzeł?   Ref: 

Do Moskali Bronek wzdychał;
Putin był ogólnie cacy.
Teraz  wyszła z tego kicha;
śmieją z tego się Polacy.

PKW już głosy liczy.
Jak je liczyć w Moskwie szkolą.
Na wyborców Bronek krzyczy:
Kto nie wierzy, ten oszołom!   Ref: 

Z dubeltówką na bekasa,
sztucer dobry jest na dzika.
Niech lewactwo w Polsce hasa.
Oto Bronka polityka.   

Jest małżeństwo grubym błędem
– feministkom wierz na słowo.
Podpisuje Bronek pędem
złą konwencję genderową.   Ref: 

Aneks brzydkie ma sekrety,
więc go Bronek schował całkiem.
Myślał, o tym już, niestety,
kiedy Sejmu był marszałkiem.

Chciał załatwić Dudę SKOKIEM,
lecz mu przeszło w jednej chwili,
kiedy mu wyleźli bokiem
aferzyści z PRO CIVILI.   Ref: 

W kryminale był Sumliński,
bowiem  Bronka znał kontakty.
Polska czy Kraj Priwislinski?
„Bez różnicy” mówią fakty.

Nikt nie może być nad  prawem
– przyszedł sąd do Prezydenta;
ale Bronek olał sprawę:
„Proszę Sądu, nie pamiętam!”   Ref: 

Geriatryczne to nawyki:
zwis do drzemki w pierwszym rzędzie.
CZAS JUŻ ZNIKAĆ Z POLITYKI
– śpi się w domu, nie w urzędzie !!!

---

Ludzie! Górnicy! 

Nie przerywajcie rewolucji!!!

 

Dlaczego nie wychodzicie na tory, żeby blokować – aż do skutku!
– pociągi wwożące do Polski rosyjski i ukraiński węgiel!!! 
Obalić straszny rząd Kopacz (i następne, kopaczopodobne)
tylko generalnym strajkiem można.

 Jan Wawrzyńczyk
profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

---

A P E L

Polacy, Wyborcy!

Platforma Obywatelska podejmie niedługo – wspomagana przez życzliwe im media (TVP, TVN, Polsat, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Fakt”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Polska”, „Polityka”, „Newsweek”, „Wprost”, „Polskie Radio”, „TOK FM”, itd.) – wielką akcję straszenia wyborców i ostrzegania przed nieszczęściami, jakie spadną na Polskę, jeśli w wyborach samorządowych i parlamentarnych zwycięży PiS. Media te będą się prześcigać w podawaniu dosadnych przykładów owych nieszczęść. Będą wspierane zręcznie przez media zagraniczne, zwłaszcza niemieckie, wykonujące tajne dyrektywy strategów brukselskich.

Polacy, wyborcy!

Nie dajcie się zastraszyć, nie dajcie się okłamać, nie dajcie się
ponownie oszukać Platformie – rzekomo obywatelskiej!

• Jan Wawrzyńczyk – profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

• Małgorzata Todd – pisarka.

• Jarosław Piastowski – lekarz.

• Zbigniew Lisiecki – informatyk.

• Rafał Wysmyk – ekonomista.

• Jerzy Burski – artysta grafik.

• Andrzej Ordoczyński – Polak.

• Konrad Turzyński – bibliotekarz, w l. 1979–1981 uczestnik Ruchu Młodej Polski.

• Zofia Korzeńska – eseistka,  poetka.

• Bohdan Urbankowski – pisarz, filozof.

• Romuald Chutkowski.

• Piotr Zarębski – reżyser filmowy – Łódź.

• Jacek Wegner – publicysta.

• Tadeusz Kucharski – Polak.

• Jerzy Gnieciak – w l. 1980–1989 przewodniczący NSZZ „Solidarność” RI Opolszczyzny.

• Edward Tyburcy – dr nauk technicznych.

• Lidia Sokołowska-Cybart – prawnik-lingwista

• Wojciech Brojer – historyk.

• Dariusz Smulski – Polak.

• Ewa Tomaszewska – fizyk,  działacz NSZZ „Solidarność”.

• Grzegorz Waśniewski – Komendant Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” w Kanadzie.

• Krystyna Banaszek mgr farmacji – Gdynia.

• Zygmunt Korus – krytyk sztuki.

• Ewa Duzinkiewicz – dyrektor gimnazjum.

• Violetta Kardynał – dziennikarka.

• Jerzy  Jankowski – Prezes ZP w Norwegii, b. członek Solidarności Walczącej (SW).

• Paweł Bendkowski – emeryt, były nauczyciel – Szczecin.

• Bożena Cząstka-Szymon – językoznawca, więźniarka polityczna.

• Tadeusz Wojteczko – inżynier, członek zarządu Komitetu Miejskiego PiS w Tarnobrzegu, oraz przewodniczący Klubu Gazety Polskiej.

• Zofia Romaszewska – Komisja Interwencji i Monitoringu PiS, działaczka społeczna.

• Stanisław Chęciński – dr nauk technicznych, członek, AKO.

• Zbigniew Skowroński – red. nacz. Polsko-Polonijnej Gazety Internetowej KWORUM.

• Izabella Galicka –  historyk sztuki.

• Wiesław Zieliński – pisarz, dziennikarz – Rzeszów.

• Barbara Zielińska – emerytka – Rzeszów.

• Bernadeta Wilk-Stankiewicz – były pracownik redakcji BI „Solidarność” przy ZR NSZZ „S” w Gdańsku.

• Witold SZIRIN Michałowski – Redaktor Naczelny pisma RUROCIĄGI.

• Violetta Sasiak – pielęgniarka, Klub GP Reda Rumia Wejherowo.

• Marzena Kasprowicz – mgr inż. budownictwa, nauczyciel-mianowany, poetka, maluje i pisze z potrzeby serca.

• Janina Kasprowicz – emerytowana nauczycielka, wizytator szkolny odznaczona wszystkimi możliwymi orderami i krzyżami.

• Ferdynand Kasprowicz – emerytowany nauczyciel.

• Kazimierz M. Janeczko – mgr nauczyciel, członek PO AK.

• Kazimierz Józef Styrna – autor Konstytucji NOWEJ POLSKI.

• Marian Chomiak – elektronik.

• Róża Chomiak – ekonomista.

• Piotr Szelągowski – działacz społeczny, bloger, autor strony bezprzesady.com.

• Wiesław Sokołowski – poeta, red. naczelny pisma literackiego TRWANIE

• Lech Galicki – prozaik, poeta.

• Katarzyna Kwiatkowska – nauczycielka emerytka.

• Agata Foltyn – dziennikarka.

• Karol Krementowski – inicjator strajków sierpniowych 1980.

• Jacek Kazimierski – Wiceprezes Stowarzyszenia Solidarni 2010.

• Wanda Jagieluk – dekoratorka, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Gdyni.

• Benedykt Butajło – specjalista BHP i ppoż. z Olsztyna.

• Krzysztof Bzdyl – prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89.

• Marek Budnicki – inżynier z Toronto.

• Zygmunt Sekuła – podwójny licencjonat medyczny.

• Grzegorz Michalski – były członek  ZR Wlkp. NSZZ S, pierwszej Solidarności, internowany. Zamieszkały w NJ, USA.

• Bogusław Maśliński 

• Jerzy Jankowski – Prezes ZP w Norwegii.

• Krzysztof Sosin – inżynier, Prezes Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny.

• Zdzisław Wilk – radny Rady Miejskiej.

• Zbigniew Schroder – fizyk, działacz ruchu narodowego.

• Marek Baterowicz – pisarz z Sydney i sympatyk ruchu „Solidarni 2010”.

• Wojciech Raczyński – prezes Fundacji Edukacji i Tradycji.

• Dominik Wysocki – inżynier.

• Jan Koszczyński – emeryt, Oborniki.

• Marek Zabiegaj – dziennikarz-teatrolog, członek AICT- międzynarodowe stowarzyszenie krytyków teatralnych.

• Bogdan Zabiegaj – dziennikarz, konsul honorowy Republiki UŻUPIO w Krakowie.

• Zbigniew Oziewicz – profesor filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku, przyjaciel Jerzego Gnieciaka z Rady Solidarności Walczącej. 

• Maria Czarnecka – emerytowana nauczycielka, przewodnik po Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

• Stanisława Janta-Lipińska – były przedsiębiorca, emerytka.

• Marek Popowicz-Watra – dziennikarz, Kanada.

• Aleksandra Ancewicz-Kaliciecka – muzyk.

• Kazimierz  Raczyński – Sybirak.

• Józef Sławiński – działacz „Solidarności” lat 80-tych.

• Piotr Hlebowicz – Autonomiczny Wydział Wschodni „Solidarności Walczącej”, działacz polonijny.

• Victor A. Zolcinski – działacz  „Solidarności” lat 80-tych, założyciel Radio POMOST ArizonA.

• Henryk Bienkiewicz – emeryt, wykładowca literatury i języka białoruskiego UJ, tłumacz, członek ZAiKS, poszkodowany w sprawie mienia zabużańskiego.

• Natalia Kuncewicz-Bienkiewicz – emerytka, dyplomowana nauczycielka fizyki, odznaczona Złotą Odznaką Solidarności.

• Jacek Lilpop – artysta.

• Eulalia Łaskawiec – redaktor techniczny, emerytka.

• Krystyna Skoczylas – redaktor  Radia Chicago WPNA 1490 am.

• Jan Zielonka – uczeń.

• Witek Szalankiewicz – alpinista. 

• Maria Dąbrowska – emerytka, działaczka nauczycielskiej „Solidarności” internowana w Gołdapi.

• Andrzej Bednarczyk – działacz Pierwszej Solidarności, więzień stanu wojennego, wielokrotnie wyrzucany z pracy po 1989 roku przez SLD i PO.

• Gabriel Leonard Kamiński – literat, dziennikarz, wydawca.

• Lech Marek Jaworski – dziennikarz.

• Jan Raczycki – Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL w Bydgoszczy. Członek Honorowego Komitetu poparcia Andrzeja Dudy.

 

Prosimy o wpisywanie się na listę!

Każdy z Państwa może ten apel podpisać. Prócz imienia i nazwiska można też podać tytuł, funkcję oraz przynależność do jakiejś organizacji. Wystarczy podpisaną treść apelu przekazać pocztą zwrotną na mój adres: mtodd@mtodd.pl.

---
---

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl
sklep.mtodd.pl

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

Internetowy Kabaret M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

strona M.Todd w serwisie JAWA Media - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj