29 sierpnia 2020 r. | Nr 35/2020 (478)

Wytwórczość śmieci

Szanowni Państwo!

    W połowie ubiegłego wieku polscy producenci nowoczesnego urządzenia ułatwiającego pracę w ogrodzie chcieli je sprzedać towarzyszom chińskim. Zachwalali produkt twierdząc, że pozwala on wykonać pracę dziesięciu ogrodników. Odpowiedź Chińczyków była prosta: a co ma robić tych pozostałych dziewięciu?

    Wygląda na to, że przed odpowiedzią na takie pytanie stanęła teraz cała ludzkość. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym wystarczy żeby niewielki ułamek populacji naszego globu zajął się zaopatrzeniem wszystkich ludzi w niezbędne do życia produkty. Ale co z pozostałymi? Oni oczywiście też próbują coś robić, chociaż często się zdarza, że lepiej byłoby dla wszystkich, gdyby od jakiejkolwiek działalności się powstrzymali. Biedni biurokraci siedząc po osiem godzin przy biurku muszą czymś się wykazać, na przykład nietypową numeracją stron zeznania podatkowego, do tego tabelki tak skonstruowane, żeby zapisy w nich zawarte można było dowolnie interpretować. Niby błahostka, a daje korzyści w postaci licznych pomyłek i wszyscy maja dodatkowe zajęcia, Przedsiębiorca musi zatrudnić wysoko kwalifikowanego i równie wysoko opłacanego księgowego, a urząd dodatkowych pracowników.

     Rozrost biurokracji, to jednak nie największe zmartwienie naszych czasów. Produkujemy niebotyczne ilości opakowań, których wiadomo, że nie da się zutylizować. O tym się jednak nie mówi, bo lepiej pochylić się z troską nad klimatem, na który i tak nie mamy żadnego realnego wpływu.

     Wolne moce przerobowe mogłyby zasilić resorty nauk wszelakich. ale tu na straży stoi ideologia. Nie wierzysz w pięćdziesiąt sześć płci, to jako naukowiec nie zdałeś egzaminu. Podobnie ma się sprawa z kulturą. Wszystko zostało już powiedziane i można co najwyżej ocenzurować dawnych twórców. Współcześni mają tylko powtarzać jakieś poprawne politycznie mantry.

     Czy przyszło nam żyć w czasach globalnej wytwórni śmieci, na każdym z możliwych pól? A może jednak zdobędziemy się na jakiś protest i powrót do zasad, że nauka - to poszukiwanie prawdy, sztuka - to ukazywanie piękna, a gospodarność - to oszczędność?

 

Pozdrawiam i do następnej soboty,
Małgorzata Todd

Tomasz Wróblewski

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl

MOJA KSIĘGARNIA INTERNETOWA 

prezentuje i oferuje książki nie tylko mojego autorstwa.

Można ją odwiedzać w witrynie

www.mtodd.pl/ksiegarnia 

gdzie znajdują się opisy książek wraz z cenami.

Większość z moich książek

można też znaleźć w księgarni

 Multibook.pl

Księgarnia stacjonarna mieści się przy ul. Dymińskiej 4 

w Warszawie na Żoliborzu - około 150 metrów od północnego

wyjścia z metra Dworzec Gdański 
(w kierunku ulic gen. Zajączka i Mickiewicza).

Książki można również nabyć w księgarni internetowej

Małgorzata Todd

CZARNO NA BIAŁYM

format: A5' liczba stron: 110; rok wydania: 2016;  ISBN: 978-83-943534-1-4

cena  14 zł.

 Odważnie – celnie – niezależnie
Czyli po herbertowsku. Takim syntetycznym skrótem chciałbym scharakteryzować i jednocześnie zachęcić do lektury najnowszego dokonania Autorki zbiorku „Czarno na białym” będącego kontynuacją wydanego w 2013 roku „Domniemania bezkarności”

Notatki ze współczesności, dokumentujące na gorąco najrozmaitsze zdarzenia mniejszej i większej wagi, które składają się na rzeczywistość, w jakiej jesteśmy zanurzeni, mają wartość nieprzemijającą, gdy wychodzą spod pióra dobrego i mądrego zarazem.
Sztuką jest sam wybór tych zdarzeń: spośród niezliczonych przypadków, wypadków, incydentów, aktów prawa i bezprawia, celowych i mimowolnych, wielkich obrotów machiny społecznej, która niekiedy jawi się jako machina piekielna, niszcząca prawdę, dobro, piękno. Adekwatny literacko powabny opis tych zdarzeń wymaga niemałego talentu, dysponuje nim niewątpliwie warszawska pisarka Małgorzata Todd.
Pewien POlityk, „arcymistrz” zręcznego marketingu politycznego, namawiał niedawno w mediach do postawienia krzyżyka na PO. Dokonało się, 25 października 2015 roku. Nie bez udziału publicystyki politycznej Pani Małgorzaty, publicystyki niezależnej, celnej, odważnej… 

Jan Wawrzyńczyk

NOWOŚCI W PORTALACH

ProKapitalizm

wPolityce

Więcej informacji z internetowych źródeł na Peritusnet Info
Przegląd portali prasowych na stronach Prasówka-polityka i Prasówka-gospodarka

---
---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj