4 stycznia 2020 r. | Nr 1/2020 (444)

Ale numer!

 

Szanowni Państwo!

    Królowa Bona uciekła. Takim stwierdzeniem drwiono sobie w dawnej Polsce z nieświeżych  niusów. Ciągłe powtarzanie tego samego, na obojętnie jaki temat, staje się po pewnym czasie nieznośne, nawet dla wytrawnych widzów. TVP najwyraźniej tego nie zauważa. O Sylwestrze marzeń" słyszymy od pół roku i czeka nas następne półrocze pod tytułem: Ach cóż to był za sylwester! Taki stały numer repertuaru. Pozostają jeszcze gwarantowane lapsusy Totalnej Opozycji, które są nie do wyczerpania. Ale czy rzeczywiście nic ciekawszego w Polsce, Europie czy na Świecie się nie dzieje?

     Może warto zatem uciec w fikcję literacką, jaką są seriale? Niestety, to raczej ucieczka z deszczu pod rynnę. Niezawisła kasta, tym razem  artystów", nie dopuści żadnych autsajderów, którzy mogliby zagrozić jej monopolowi. Wewnętrzny casting też czuwa nas tym, żeby nie wychylił się ktoś utalentowany, kto mógłby popsuć interesy pozostałym.

    TVP zdaje się przodować nowej fali polegającej na produkcji seriali pozbawionych scenariuszy. Po co komu przemyślna intryga, której nikt, a już na pewno sami twórcy, nie są w stanie intelektualnie ogarnąć? Jak sypnie się groszem, to krawcowa uszyje jakiś ładny kostium, albo można polecieć na koniec świata w poszukiwaniu odpowiedniego pleneru. To powinno zaspokoić gust widza.

     A może nie doceniamy przebiegłości przewodniej roli niegdysiejszej partii? Może taki Młody Piłsudski" spełnia właśnie powierzone mu zadanie polegające na wzbudzeniu niechęci do tej ważnej postaci historycznej? Postać filmowa żywcem wzięta z naszych czasów. Nadąsany młodzieniec, przeskakujący z łóżka do łóżka, plecie jakieś dyrdymały, albo milczy wymownie nie wiadomo na jaki temat. Nie ma najmniejszego pojęcia na przykład o etykiecie. Nie wie oczywiście, bo i skąd,  że przedstawiając sobie dwie osoby to kobiecie przedstawia się najpierw mężczyznę, nie odwrotnie. A zwracając się do nowo poznanego Romana Dmowskiego per panie Romanie" byłoby w tamtych czasach obraźliwą poufałością. No cóż. przywilej to parweniusza.

     Wracając do naszych czasów, proszę uprzejmie zauważyć, że piszę do Państwa po raz czterysta czterdziesty czwarty, ot taki ładny numer na rozpoczęcie nowego roku.

 

Pozdrawiam i do następnej soboty,
Małgorzata Todd

PS. A propos numerów, zostało jeszcze do nabycia parę egzemplarzy kryminału zatytułowanego Numerator".

Ad. Miły czy mądry?   52/2019 (443)

Szanowna Pani Małgorzato

Słusznie Pani zauważa, że trudno być dzisiaj miłym zachowując zdrowy rozsadek. Myślę, że czasami jest to nawet niemożliwe. Tworzona dla nas aberracyjna rzeczywistość, opiera się m. in. na zmianie znaczenia pojęć. Dotychczasowe określenia typu bycie wyrozumiałym, empatycznym, miłym, sympatycznym, tolerancyjnym, straciły swoje pierwotne znaczenie. Zwłaszcza pojęcie TOLERANCJA na tym polu święci ostatnio triumfy. Dzisiaj, bycie tolerancyjnym, oznacza przyzwolenie na ściśle określone działania, zachowania, postawy ludzkie i zdarzenia, a te, które dotychczas uważaliśmy za godne szacunku i podziwu, w tej współczesnej definicji tolerancji się nie mieszczą, mało tego, godne są potępienia. Tym, którym ta nowa definicja tolerancji nie pasuje, są w sposób bardzo „tolerancyjny” szykanowani, upokarzani, wyszydzani i karani. Co ciekawe, większość przedstawicieli naszego gatunku, tej oczywistej sprzeczności, nie zauważa (na podobieństwo dawnej percepcji hasła „walki o pokój”). Ci, którzy dzisiaj przeprowadzają na społeczeństwie zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu z jego egzystencji odruchu posługiwania się zdrowym rozsądkiem (w niektórych krajach np. Szwecji już ten zabieg przeprowadzono) i wszczepieniu na jego miejsce np. nowego typu tolerancji, mogą sobie pogratulować skuteczności. Ale czy ci zoperowani mogą sobie pogratulować? Wątpię. Zgodnie z porzekadłem – „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – można by wywnioskować, że zoperowani sami sobie są wini i zgotowali dla siebie marny los, a więc niech cierpią. To prawidło faktycznie tak działa, ale w wymiarze jednostkowym, jednak w wymiarze społecznym – już nie. Za głupotę zoperowanych, jeżeli będą stanowić większość, będziemy cierpieć wszyscy.

Serdecznie Panią pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk

Sylwester za naszym oknem

 

A to już sylwester marzeń w/g Trzaskowskiego

 

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl

Małgorzata Todd    NUMERATOR

format: 12 cm x 20 cm; liczba stron: 187
oprawa: miękka ISBN: 978-83-60383-75-9

wydanie papierowe: 25 zł

„Numerator” to książka z wartką i precyzyjnie skonstruowaną akcją kryminalną, ale też obraz Polski od czasu stanu wojennego po dzień dzisiejszy. Włączone w fabułę refleksje dotyczące zjawisk kulturowych i społecznych to kolejne walory powieści Margaret Todd.
Nagła śmierć prezenterki prowadzącej talk-show, w którym występuje były więzień, przerywa program i rozpoczyna serię tajemniczych zgonów i równie tajemniczych kartek z cyframi odnajdywanych przy zwłokach. Czy sympatycznej parze młodych policjantów i przystojnemu prokuratorowi uda się rozwikłać sprawę Numeratora? Czytając powieść Margaret Todd, dowiesz się kto i dlaczego popełnia zbrodnie i w jaki sposób przeszłość odciska swój ślad na teraźniejszości.

Ministerstwo Prawdy

•  Komunikat  nr 737: Taki był rok 2019!

NOWOŚCI W PORTALACH

Bibuła

Kontrowersje

•  https://www.kontrowersje.net/dobi_prl_w_togach_si_i_strachem_nic_innego_na_peerelowsk_patologi_nigdy_nie_dzia_a_

Niezależna

• https://niezalezna.pl/303731-kreml-uczestniczyl-w-destabilizacji-katalonii-wykryto-agentow-rosyjskiego-wywiadu-gr

• https://niezalezna.pl/303719-sowieci-pomagali-niemcom-mordowac-zydow-nawet-podpisali-zbrodnicza-umowe-wideo

https://niezalezna.pl/303809-wazna-akcja-poland-daily-to-oni-wspolpracowali-przy-eksterminacji-zydo

ProKapitalizm 

wPolityce

•  https://wpolityce.pl/polityka/479523-szydlo-z-duda-tak-ale-inaczej-niz-myslici

• https://wpolityce.pl/polityka/478244-mocne-slowa-jana-spiewaka-tak-sie-zaczyna-faszyz

• https://wpolityce.pl/polityka/479084-macierewicz-odpowiada-na-deklaracje-gowina-w-zadnym-wypadku

Więcej informacji z internetowych źródeł na Peritusnet Info
Przegląd portali prasowych na stronach Prasówka-polityka i Prasówka-gospodarka

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj