28 marca 2015 r. | Nr 13/2015 (196)

Serialowa gadzinówka   

 

Szanowni Państwo!

 

Padł ostatni bastion. Do niedawna najmocniejszą stroną polskiej telewizji były seriale sensacyjne. Robili je fachowcy, moim skromnym zdaniem, lepsi od amerykańskich, bo mniej przejmujący się tym czy najgłupszy z widzów coś z tego zrozumie.

 

Propaganda zawłaszczyła i to. Służby specjalne to taki współczesny produkcyjniak mający jeden cel: zakłamanie prawdy. Najlepiej się to udaje poprzez ukazywanie prawdy w krzywym zwierciadle i wmawianie rzekomo dobrych intencji zbirom, a ludzi im się przeciwstawiającym jako jakieś niezguły, które nie wiedzą o czym mówią.

 

„Artyzm” tego serialu sięgnął kolejnego dna. Wszystkie postacie porozumiewają się prawie wyłącznie wulgaryzmami. Bo, rzeczywiście to co mają sobie nawzajem do zakomunikowania bogatszego słownika nie wymaga. Ukoronowaniem ostatniego odcinka jest scena, w której taki gnojo-usty funkcjonariusz byłego WSI wtargnął do gabinetu lekarki głównie po to żeby bluzgnąć samymi wulgaryzmami, a przy okazji wymóc leczenie jakiego sobie życzył. Lekarka po usłyszeniu tego steku obrzydliwości rozpromienia się, rozumie bowiem, że ma do czynienia z bratnią duszą! 

 

Dramaturgia zerowa, mimo, że trup ściele się gęsto. Czyżby na zrobienie takiego gniota nie było chętnych pośród zwolenników PO dysponujących choćby odrobiną talentu? A może szczury już zaczynają uciekać z tonącego okrętu?

 

Pozdrawiam i do następnej soboty

 

Małgorzata Todd

 

P. S. Kartagina została zburzona, PKiN im. Stalina jeszcze nie, ale pamiętajmy, że 10 maja musimy odwołać Komoruskiego. Przypominam, że zbieramy fakty, za które podziękujemy mu w pożegnalnej laurce. Oto lista, którą można uzupełniać:

• za parasol ochronny nad sowieckimi agentami z WSI;

• za chichot nad trumnami smoleńskimi;

• za wypędzenie ponad 5 milionów Polaków za chlebem;

• za podniesienie wieku emerytalnego;

• za podniesienie VAT;

• za potwierdzenie, że ostatnie wybory zostały przeprowadzone rzetelnie;

• za czekoladowego orła;

• za skok na japońskie krzesło;

• za SKOK Wołomin ... 

 

---

Komentarz do wcześniejszego felietonu: 

Szanowna Pani Małgorzato,

Rewidowanie najbardziej oczywistych oczywistości (potwierdzonych przez tysiące lat trwania naszego gatunku oraz najnowsze zdobycze nauki) to zdaje się znak ostatnich czasów. Jest to proces tak nachalnie serwowany współczesnemu człowiekowi, że należałoby się zastanowić czemu ma służyć i kto jest jego autorem.

Te „nowinki” są w pierwszym rzędzie bezkrytycznie przyswajane przez tzw. elity, które mają być pasem transmisyjnym do „ciemnego ludu”. To prawidło biologiczne – np. na początku komunizmem zachwyceni byli intelektualiści Zachodu i Wschodu, dopiero potem ta „szczytna” ideologia zeszła w dół, by ostatecznie pochłonąć miliony istnień ludzkich.

Czemu ma służyć tym razem stworzona nowa ideologia m.in. genderyzm? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Najlepiej odnieść się do analogii historycznych – zarówno w przypadku komunizmu , jak i „nowej ideologii” chodzi o to samo – o stworzenie NOWEGO TYPU CZŁOWIEKA – bezrefleksyjnego, wybiórczo wyedukowanego, odhumanizowanego, podatnego na manipulację, bezbronnego, bo pozbawionego osłony rodziny i grupy społecznej (skąd walka z tradycją i religią), pozbawionego buntu człowieka, najlepiej sprawnego pracownika-konsumenta międzynarodowych korporacji.

Najlepszym wskaźnikiem tego, że kroi nam się nowy rodzaj totalitaryzmu jest pewna powtarzająca się do znudzenia prawidłowość historyczna. Wszystkie zbrodnicze ideologie wdrażane w praktyce rozpoczynały od zwalczania tradycyjnych wartości i systemów religijnych panujących w danym kraju – patrz faszyzm, patrz komunizm, patrz maoizm. Czy to nie daje do myślenia?

Serdecznie Panią pozdrawiam, 

Ewa Działa-Szczepańczyk

---


Audio:
Facebook | YouTube | MediaFire | JAWA Media Info
Felietony do wysłuchania, pobrania i rozpowszechniania. 

Lekcja pokera

odcinek 96

Misiula zerknęła na Staszka. „Strasznie zapracowany” – pomyślała. „Nie będę mu teraz przeszkadzała” –zdecydowała. Postanowiła jeszcze raz przejrzeć materiał, zanim odeśle go do archiwum. Włączyła odtwarzanie.
– Skoro pani pyta, to proszę mi pozwolić odpowiedzieć, albo zaprosić na rozmowę kogoś, kto będzie tylko odpowiadał: tak lub nie.
Misiula zatrzymała taśmę. Ten fragment był przeznaczony do usunięcia. Dlaczego to poszło na antenę? A swoją drogą, wszyscy przecież tak przeprowadzają wywiady. Temu przystojniakowi Borucie zdaje się, że będąc prokuratorem może innych pouczać. Właściwie nie ma sprawy. Skoro szef to puścił, to zapewne nie widział problemu. Przeszła do następnej partii nagrania.
– Nie bardzo rozumiem pani zarzut – mówił Boruta. – Co ma wspólnego śledztwo w sprawie zabójstwa z orientacją seksualną podejrzanego?
– Zachodzi obawa, że nie jest pan bezstronny.
– Nie muszę. Od tego jest sąd. Do mnie należy zebranie dowodów winy. Nie jestem też autorem powieści kryminalnej, nie mogę więc dowolnie wybierać sobie przestępców odpowiednich z medialnego punktu widzenia.
– W takim razie lepiej by dla pana było, żeby Szmit nie był zabójcą.
– Albo nie był gejem – skwitował Boruta. – Do postawienia mu zarzutów jeszcze daleka droga.
Wyłączyła magnetowid i pomyślała, że Polewa powinien nareszcie być z niej zadowolony. Dobrze wykonała zlecone jej zadanie.
– Ktoś do ciebie – powiedział szef, wprowadzając   ubogo ubraną kobietę z podkrążonymi oczami, prowadzącą gromadkę nieletnich dzieci.
Misiula czuła, że coś wisi w powietrzu. Polewa nie miał w zwyczaju bawić się w odźwiernego. Teraz stanął za kobietą z miną nie wróżącą niczego dobrego.
– Przyszłam pani podziękować – powiedziała kobieta. Wyglądała na osobę, której z trudem udało się wytrzeźwieć.
– Dzięki pani odnalazłam męża. Ukrywał się drań, żeby nie płacić alimentów.
– O kim pani mówi?
– Jak to o kim? O tym, co to go postrzelili.
– O policjancie? Ale ja przecież o nim żadnego materiału... to jest chciałam powiedzieć reportażu nie robiłam, skąd więc... 
– On nigdy nie był policjantem – zapewniła mizerna kobieta.
– Chodzi o Mieczysława Szmita? – spytała z niedowierzaniem Misiula.
– Właśnie o niego! – te słowa wypowiedział szef. Zabrzmiały tyle dobitnie, co złowieszczo. 

CDN

Czytaj i pobierz ten odcinek powieści w pliku PDF - kliknij tutaj Już teraz można zamówić całość w formie e-booka za jedynie 20 zł wpłacając należność na konto Wydawnictwa TWINS (dane w stopce) oraz podając e-mail do wysyłki. 

Teatrzyk Zielony Śledź
ma zaszczyt przedstawić sztukę pt.

Predyspozycje 

   

Występują: Moher i Leming. 

 

Leming – Z tymi tancerzami trzeba wreszcie zrobić jakiś porządek!

Moher – A to dlaczego?

Leming – Wyobraź sobie, że Radeczka nie przyjęto do kółka tanecznego!

Moher – Z powodu otyłości?

Leming – Nie.  Z powodu braku poczucia rytmu! Co za fanaberie. Czy w tej szkole nie słyszano nic o poprawności politycznej?

Moher – Może dysponuje innymi predyspozycjami. Jeśli ma zostać w przyszłości prawnikiem, jak jego matka, to umiejętności taneczne nie będą mu potrzebne.

Leming – No, ale gdyby jednak wdał się w ojca, tego nieudacznika?

Moher – Czy dobrze pamiętam, że też jest prawnikiem?

Leming – Jest, ale ma chorobliwe poczucie sprawiedliwości.

Moher – No, to rzeczywiście, jako sędzia byłby dla systemu nieprzydatny.     

 

KURTYNA

Baza RKW-IT

Zachęcam do zarejestrowania się w systemie RKW-IT i pobrania prostej aplikacji klienckiej, która posłuży do przesłania wyników głosowania do centralnej, otwartej bazy RKW-IT. 

Poświęć odrobinę swojego czasu. 
Potrzebna jest Twoja pomoc!

Zachęcam młodych do udziału w tym projekcie. Zwracam sie również do starszych, aby zachęcili swoje dzieci i wnuki do włączenia się w akcję Ruchu Kontroli Wyborów tłumacząc, jakie to dla nas wszystkich ważne,

Rejestracja na stronie:
www.ruchkontroliwyborow.pl

---

Apel i zaproszenie

Tracimy po kolei nasze dobra narodowe. Tym razem wytwórnię Polskie Nagrania. Co zrobić, aby zapobiec tej sytuacji? Może należy zebrać ekspertów prawa autorskiego i adwokatów, którzy z  muzykami i autorami wytoczą proces o bezprawną sprzedaż Polskich Nagrań - naszej wspólnej polskiej własności. Ponadto wycofać dzieła z archiwum Warner Music Poland, jako bezprawnie przejęte.

Potrzebni są  dobrzy prawnicy w kraju i za granicą od zaraz!

W imię solidarności środowiskowej – jako że jestem związany ze światem muzyki od półwiecza - staję w obronie interesu publicznego, a także artystów kompozytorów, autorów, dyrygentów, aranżerów i producentów. Przygotowuję akcję obrony Polskich Nagrań i robię to con amore

Na początek społeczna akcja protestu w Warszawie, 29 kwietnia 2015 r. w Warszawie. Następnie koncert-protest 17 maja w Poznaniu: „Teraz dokąd Polsko?". 

Koszt autokaru z Poznania pokryją sami uczestnicy. Mieszkańcy Warszawy dotrą na Krakowskie Przedmieście. Miejsce zbiórki - Ministerstwo Kultury, skąd przejdziemy do ul. Kruczej (około 2 km), gdzie mieści się Ministerstwo Skarbu, a na zakończenie przed gmach Sejmu RP przy ul Wiejskiej i tam wręczymy petycję marszałkowi Radosławowi Sikorskiemu.

Obok transparentów, każdy z uczestników niech poniesie okładkę swego ulubionego longplaya, który będzie elementem wizualnym naszej akcji-protestu (może zostanie to pokazane w telewizji lun innych mediach).

W międzyczasie prowadzone będą rozmowy z adwokatami. Rządzący, ani opozycja nam nie pomogą. Bierzmy to w swoje ręce i serca wierząc, że się uda. Proszę mi życzyć wytrwałości w moim, mam nadzieję, że nie  „donkiszotowym" działaniu. 

Krzysztof Wodniczak

tel. +48 692 809 039

---

Ludzie! Górnicy! 

Nie przerywajcie rewolucji!!!

 

Dlaczego nie wychodzicie na tory, żeby blokować – aż do skutku!
– pociągi wwożące do Polski rosyjski i ukraiński węgiel!!! 
Obalić straszny rząd Kopacz (i następne, kopaczopodobne)
tylko generalnym strajkiem można.

 Jan Wawrzyńczyk
profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

---
---

A P E L

Polacy, Wyborcy!

Platforma Obywatelska podejmie niedługo – wspomagana przez życzliwe im media (TVP, TVN, Polsat, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Fakt”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Polska”, „Polityka”, „Newsweek”, „Wprost”, „Polskie Radio”, „TOK FM”, itd.) – wielką akcję straszenia wyborców i ostrzegania przed nieszczęściami, jakie spadną na Polskę, jeśli w wyborach samorządowych i parlamentarnych zwycięży PiS. Media te będą się prześcigać w podawaniu dosadnych przykładów owych nieszczęść. Będą wspierane zręcznie przez media zagraniczne, zwłaszcza niemieckie, wykonujące tajne dyrektywy strategów brukselskich.

Polacy, wyborcy!

Nie dajcie się zastraszyć, nie dajcie się okłamać, nie dajcie się
ponownie oszukać Platformie – rzekomo obywatelskiej!

• Jan Wawrzyńczyk – profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

• Małgorzata Todd – pisarka.

• Jarosław Piastowski – lekarz.

• Zbigniew Lisiecki – informatyk.

• Rafał Wysmyk – ekonomista.

• Jerzy Burski – artysta grafik.

• Andrzej Ordoczyński – Polak.

• Konrad Turzyński – bibliotekarz, w l. 1979–1981 uczestnik Ruchu Młodej Polski.

• Zofia Korzeńska – eseistka,  poetka.

• Bohdan Urbankowski – pisarz, filozof.

• Romuald Chutkowski.

• Piotr Zarębski – reżyser filmowy – Łódź.

• Jacek Wegner – publicysta.

• Tadeusz Kucharski – Polak.

• Jerzy Gnieciak – w l. 1980–1989 przewodniczący NSZZ „Solidarność” RI Opolszczyzny.

• Edward Tyburcy – dr nauk technicznych.

• Lidia Sokołowska-Cybart – prawnik-lingwista

• Wojciech Brojer – historyk.

• Dariusz Smulski – Polak.

• Ewa Tomaszewska – fizyk,  działacz NSZZ „Solidarność”.

• Grzegorz Waśniewski – Komendant Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” w Kanadzie.

• Krystyna Banaszek mgr farmacji – Gdynia.

• Zygmunt Korus – krytyk sztuki.

• Ewa Duzinkiewicz – dyrektor gimnazjum.

• Violetta Kardynał – dziennikarka.

• Jerzy  Jankowski – Prezes ZP w Norwegii, b. członek Solidarności Walczącej (SW).

• Paweł Bendkowski – emeryt, były nauczyciel – Szczecin.

• Bożena Cząstka-Szymon – językoznawca, więźniarka polityczna.

• Tadeusz Wojteczko – inżynier, członek zarządu Komitetu Miejskiego PiS w Tarnobrzegu, oraz przewodniczący Klubu Gazety Polskiej.

• Zofia Romaszewska – Komisja Interwencji i Monitoringu PiS, działaczka społeczna.

• Stanisław Chęciński – dr nauk technicznych, członek, AKO.

• Zbigniew Skowroński – red. nacz. Polsko-Polonijnej Gazety Internetowej KWORUM.

• Izabella Galicka –  historyk sztuki.

• Wiesław Zieliński – pisarz, dziennikarz – Rzeszów.

• Barbara Zielińska – emerytka – Rzeszów.

• Bernadeta Wilk-Stankiewicz – były pracownik redakcji BI „Solidarność” przy ZR NSZZ „S” w Gdańsku.

• Witold SZIRIN Michałowski – Redaktor Naczelny pisma RUROCIĄGI.

• Violetta Sasiak – pielęgniarka, Klub GP Reda Rumia Wejherowo.

• Marzena Kasprowicz – mgr inż. budownictwa, nauczyciel-mianowany, poetka, maluje i pisze z potrzeby serca.

• Janina Kasprowicz – emerytowana nauczycielka, wizytator szkolny odznaczona wszystkimi możliwymi orderami i krzyżami.

• Ferdynand Kasprowicz – emerytowany nauczyciel.

• Kazimierz M. Janeczko – mgr nauczyciel, członek PO AK.

• Kazimierz Józef Styrna – autor Konstytucji NOWEJ POLSKI.

• Marian Chomiak – elektronik.

• Róża Chomiak – ekonomista.

• Piotr Szelągowski – działacz społeczny, bloger, autor strony bezprzesady.com.

• Wiesław Sokołowski – poeta, red. naczelny pisma literackiego TRWANIE

• Lech Galicki – prozaik, poeta.

• Katarzyna Kwiatkowska – nauczycielka emerytka.

• Agata Foltyn – dziennikarka.

• Karol Krementowski – inicjator strajków sierpniowych 1980.

• Jacek Kazimierski – Wiceprezes Stowarzyszenia Solidarni 2010.

• Wanda Jagieluk – dekoratorka, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Gdyni.

• Benedykt Butajło – specjalista BHP i ppoż. z Olsztyna.

• Krzysztof Bzdyl – prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89.

• Marek Budnicki – inżynier z Toronto.

• Zygmunt Sekuła – podwójny licencjonat medyczny.

• Grzegorz Michalski – były członek  ZR Wlkp. NSZZ S, pierwszej Solidarności, internowany. Zamieszkały w NJ, USA.

• Bogusław Maśliński 

• Jerzy Jankowski – Prezes ZP w Norwegii.

• Krzysztof Sosin – inżynier, Prezes Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny.

• Zdzisław Wilk – radny Rady Miejskiej.

• Zbigniew Schroder – fizyk, działacz ruchu narodowego.

• Marek Baterowicz – pisarz z Sydney i sympatyk ruchu „Solidarni 2010”.

• Wojciech Raczyński – prezes Fundacji Edukacji i Tradycji.

• Dominik Wysocki – inżynier.

• Jan Koszczyński – emeryt, Oborniki.

• Marek Zabiegaj – dziennikarz-teatrolog, członek AICT- międzynarodowe stowarzyszenie krytyków teatralnych.

• Bogdan Zabiegaj – dziennikarz, konsul honorowy Republiki UŻUPIO w Krakowie.

• Zbigniew Oziewicz – profesor filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku, przyjaciel Jerzego Gnieciaka z Rady Solidarności Walczącej. 

• Maria Czarnecka – emerytowana nauczycielka, przewodnik po Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

• Stanisława Janta-Lipińska – były przedsiębiorca, emerytka.

• Marek Popowicz-Watra – dziennikarz, Kanada.

• Aleksandra Ancewicz-Kaliciecka – muzyk.

• Kazimierz  Raczyński – Sybirak.

• Józef Sławiński – działacz „Solidarności” lat 80-tych.

• Piotr Hlebowicz – Autonomiczny Wydział Wschodni „Solidarności Walczącej”, działacz polonijny.

• Victor A. Zolcinski – działacz  „Solidarności” lat 80-tych, założyciel Radio POMOST ArizonA.

• Henryk Bienkiewicz – emeryt, wykładowca literatury i języka białoruskiego UJ, tłumacz, członek ZAiKS, poszkodowany w sprawie mienia zabużańskiego.

• Natalia Kuncewicz-Bienkiewicz – emerytka, dyplomowana nauczycielka fizyki, odznaczona Złotą Odznaką Solidarności.

• Jacek Lilpop – artysta.

• Eulalia Łaskawiec – redaktor techniczny, emerytka.

• Krystyna Skoczylas – redaktor  Radia Chicago WPNA 1490 am.

• Jan Zielonka – uczeń.

• Witek Szalankiewicz – alpinista. 

• Maria Dąbrowska – emerytka, działaczka nauczycielskiej „Solidarności” internowana w Gołdapi.

• Andrzej Bednarczyk – działacz Pierwszej Solidarności, więzień stanu wojennego, wielokrotnie wyrzucany z pracy po 1989 roku przez SLD i PO.

• Gabriel Leonard Kamiński – literat, dziennikarz, wydawca.

 

Prosimy o wpisywanie się na listę!

Każdy z Państwa może ten apel podpisać. Prócz imienia i nazwiska można też podać tytuł, funkcję oraz przynależność do jakiejś organizacji. Wystarczy podpisaną treść apelu przekazać pocztą zwrotną na mój adres: mtodd@mtodd.pl.

---

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl
sklep.mtodd.pl

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

Internetowy Kabaret M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

strona M.Todd w serwisie JAWA Media - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj