28 września 2019 r. | Nr 39/2019 (430)

Błotne świry

 

Szanowni Państwo!

     Żaby w pewnym bajorku narzekały, że gdzie nie spojrzeć – to błoto. Wydelegowały jedną spośród nich, żeby sprawdziła, jak wygląda świat poza ich bajorem. Żaba przeskoczyła do najbliższej kałuży, a stamtąd do następnej. Obleciała wszystkie pobliskie bajora i po powrocie stwierdziła, że błoto jest wszędzie.  

     Przypomniałam sobie tę anegdotkę, słuchając zaproszonego przez Tuska profesorka, który w „wyrafinowany” sposób usiłował obrażać katolików. On przecież opisywał świat, w którym sam żyje na co dzień! Takie „profesorskie” wydanie równego mu pod tym względem Owsiaka.

     Podobnie ma się sprawa ze świrami Koalicji Obywatelskiej. Trzeba ich zachęcać, żeby wyleźli z nor i dzielnie przeciwstawili się szalejącemu kaczystowskiemu reżimowi. Oni naprawdę są ciężko przestraszeni! Ktoś, kto traktował poważnie wypowiedzi Kopacz, Wielgus, prof. Płatek (specjalistki od rozrodczości zboczeńców), Schetyny, Kidawy-Błońskiej (o samo-przekopie Mierzei Wiślanej)oraz innych myślicieli tej formacji i uwierzył GW, TVN itp., musiał doznać uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Aktorzy wcale nie parodiowali niepełnosprawnych, oni po prostu przedstawili swój faktyczny stan umysłowy i elektoratów Targowicy Totalnej.

 

Pozdrawiam i do następnej soboty,
Małgorzata Todd

Ad. Awangardaanty-kultury38/2019 (429)

Szanowna Pani Małgorzato

W swoim ostatnim tekście zwraca Pani uwagę na różne przypadłości, które nękają naszą rodzimą produkcję filmową. Epatowanie widza ordynarnym słownictwem, wulgarnymi postawami bohaterów, pokazywaniem biologiczno-fizjologicznych scen z życia istot ludzkich, zdominowało polskie filmy fabularne „pokazujące” naszą współczesną rzeczywistość. Ktoś powie: to rodzaj ekspresji artystycznej – twórcy filmowi próbują odzwierciedlić wiernie realia naszego kraju, czasami je przerysowując. Jeszcze inni zauważą, że to zwykły zabieg biznesowy mający na celu „zagonienie” publiki do kin (podobno pożądającej sensacji, wulgaryzmu i mocnych wrażeń) czyli w konsekwencji prowadzący do odniesienia sukcesu komercyjnego. Jednak niech nikogo nie zwiedzie, że o realizację tych dwóch celów chodzi. Ta „nowa fala” w polskim filmie to efekt „tryndu” światowego, za którym dzielnie nasza kinematografia podąża, nie chcąc pozostawać w tyle. Dlaczego ów „trynd” powstał i czemu ma służyć? Prostej sprawie – kinematografia jest jednym z kluczowych instrumentów kształtowania postaw, gustów i zapatrywań ludzi (był tego świadomy idol światowej lewicy – towarzysz Lenin, który kino uznawał za propagandową potęgę). Sprowadzenie zachowań ludzkich do poziomu odruchów bezwarunkowych i warunkowych to zdaje się, podstawowy cel jaki sobie wyznaczyła – jak na razie – tylko pewna grupa gorliwych reżyserów, a raczej producentów filmowych będących na usługach światowego establishmentu „co to wie lepiej jak świat ma być urządzony”. Tak więc, dzisiaj film nie odzwierciedla rzeczywistości (czasami ją przerysowując, by nas na jej niektóre elementy uwrażliwić, a jak się uda, przy okazji odnieść sukces komercyjny) – on ją kreuje. Czy w dobrym kierunku? Niestety NIE. Widz, szczególnie młody, to co się dzieje na ekranie, traktuje jako realną rzeczywistość (którą akurat jemu nie dane było poznać w inny sposób niż poprzez film), mało tego, jemu ta rzeczywistość imponuje, staje się dla niego atrakcyjna, bo pozbawia go poczucia konieczności przestrzegania norm społecznych. Normy te ograniczają w pewnym stopniu wolność jednostki, ale są koniecznością by społeczeństwo dobrze prosperowało. I właśnie o to chodzi w tej całej światowej medialnej operacji – by społeczeństwo źle funkcjonowało, bo takim można łatwo zarządzać.

Serdecznie Panią pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk

PS. Nie odzywałam się do Pani, bo byłam na wypoczynku w Bieszczadach. Chyba mieliśmy z mężem sporo szczęścia tzn. jak mówią fachowcy, ktoś nad nami mocno czuwał, bo mógł się ten wypad skończyć nieszczęściem - pod koniec naszego wojażu ktoś poluzował nam w samochodzie wszystkie śruby w jednym kole. I tak jechaliśmy niczego nieświadomi ok 200 km, w tym po serpentynach. Takiej „przygody” nikomu nie życzę.

Tomasz Wróblewski

Część I – Kościół Św. Wojciecha, ul. Wolska 76
08:00 – 09:00 Msza Święta koncelebrowana
09:00 – 11:30 Blok świadectw i filmów dokumentalnych nt. Rzezi Woli
Składanie wieńców i kwiatów

Przerwa (czas na zwiedzanie wystawy oraz możliwość wzięcia udziału w spacerze z przewodnikiem po miejscach pamięci Rzezi Woli)

Część II – IPN „Przystanek Historia”, ul. Marszałkowska 21/25

uczestnictwo  w części II tylko dla osób, które zarejestrują się poprzez formularz na http://genocidewola44.pl/index.php/rejestracja/ i otrzymają od komitetu organizacyjnego potwierdzenie wpisania na listę uczestników konferencji.

od 12:30 rejestracja
13:30 – 15:30 Blok historyczny
15:30 – 15:40 Przerwa
15:40 – 17:40 Blok prawny
17:55 – 18:10 Przerwa
18:10 – 19:10 Dyskusja generalna

Szczegóły programu konferencji i cżęść świadectw na stronie konferecji  http://genocidewola44.pl/

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl

MOJA KSIĘGARNIA INTERNETOWA 

prezentuje i oferuje książki nie tylko mojego autorstwa.

Można ją odwiedzać w witrynie

www.mtodd.pl/ksiegarnia 

gdzie znajdują się opisy książek wraz z cenami.

Większość z moich książek

można też znaleźć w księgarni

 Multibook.pl

Księgarnia stacjonarna mieści się przy ul. Dymińskiej 4 

w Warszawie na Żoliborzu - około 150 metrów od północnego

wyjścia z metra Dworzec Gdański 
(w kierunku ulic gen. Zajączka i Mickiewicza).

Książki można również nabyć w księgarni internetowej

http://multibook.pl/pl/p/Malgorzata-Todd%2C-Ewa-Dziala-Szczepanczyk-Schylek-III-RP-w-kronikach-blogerek/9594

^^^Wystarczy kliknąć w powyższy link i nabyć książkę.^^^

Felietony 

Schyłek III RP w kronikach BLOGEREK

20,00 zł.

***

Zmagania z Ojczyzną staroświeckiego Polaka

Ta książka też jest do nabycia w powyższej księgarni

25,00 zł.

NOWOŚCI W PORTALACH

Więcej informacji z internetowych źródeł na Peritusnet Info
Przegląd portali prasowych na stronach Prasówka-polityka i Prasówka-gospodarka

---

BLOGOSFERA

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj