5 stycznia 2019 r. | Nr 1/2019 (392)

Teatr w polityce

Szanowni Państwo!

Dla jednych polskość jawi się jako prawość, innym kojarzy się z nienormalnością (Donald Tusk). Zarówno „prawość”, jak i „nienormalność” mogą stanowić pożądany wzorzec, do którego politycy zmierzają. To tylko dwa z możliwych scenariuszy politycznego teatru, który oglądamy ostatnimi czasy. Lokajskie towarzystwo PO okrągłostołowe próbowało Polskę kompletnie podporządkować komukolwiek, kto lepiej zapłaci za dewastację naszego kraju jako „kolonii”. Odbudowa zniszczeń wymaga czasu, a częsta zmiana scenariuszy, zwanych też programami politycznymi, temu nie pomaga. Wielu jest autorów pragnących, żeby to ich sztuki były grane w tym politycznym teatrze. Wielu jest też różnychtenorów lub pierwszych skrzypków, a teatr jest tylko jeden.

Jako widzowie nie mamy wstępu za kulisy, a prawdziwa walka tam się właśnie toczy. Nielicznym udaje się wyskoczyć na scenę i zanim konkurenci go z niej ściągną, musi szybko powiedzieć coś, co zostanie zapamiętane. Najlepiej, żeby to była jakaś piramidalna głupota, którą trudno będzie komukolwiek przebić.

Tylko naiwnym się zdaje, że wystarczy mieć rację, żeby porwać tłumy. Niestety, to tak nie działa. Skąd to wiem? Z autopsji. Co prawda nigdy do żadnej partii nie należałam, ale próbowałam i nadal próbuję stworzyć dobry polityczny kabaret, a tym żadna władza nie jest zainteresowana.

Pozdrawiam i do następnej soboty

Małgorzata Todd

Ad. Kto tu rządzi? 50/2018 (391)

Szanowna Pani Małgorzato

Rzeczywiście, twierdzenie, że alternatywą dla Zjednoczonej Prawicy są Narodowcy spotyka się często z zarzutem, że ci ostatni są prorosyjscy. Czy ten zarzut jest uprawniony? Myślę, że tak, ale tylko w odniesieniu do niektórych i to nielicznych sympatyków tego ruchu – tych, którzy nie znają jego programu i nie zdają sobie sprawy na czym polega idea narodowa. Natomiast jeżeli chodzi o twórców i działaczy tego ruchu oraz świadomą część jego sympatyków ten zarzut jest w zupełności chybiony. Najwyraźniej przykleianie Narodowcom etykiety rusofilów jest zabiegiem zmierzającym, by im odebrać wiarygodność, a w następstwie zniechęcić do ich idei polskie społeczeństwo. Bardziej ciekawym zagadnieniem jest analiza przyczyn ciągłego forsowania tego zarzutu wobec Narodowców przez niektórych polskich polityków i polskie media. Wydaje się, że to:

- po pierwsze, próba narzucenia polskiemu społeczeństwu myślenia schematycznego opartego na zasadzie – jeżeli jakaś formacja polityczna broni interesu polskiego przed „imperializmem zachodnim” to oznacza, że sprzyja ona „imperializmowi rosyjskiemu”.

- po drugie, wykorzystywanie słabości tego ruchu. Dzisiejsi Narodowcy to stosunkowo młody ruch i stażem działania i wiekiem jego członków i sympatyków. Wprawdzie w 2014 r., po ogłoszeniu powstania partii Ruch Narodowy formacja ta zwiera swoje szeregi, jednak to w dalszym ciągu ruch raczkujący. Brak wiedzy jej członków na temat jak skutecznie działać w lokalnych społecznościach na rzecz propagowania idei narodowej – czyli brak fachowej kadry i zapewne brak finansów – to jedne z powodów szczątkowego poparcia dla Ruchu Narodowego w społeczeństwie polskim.

- po trzecie, kreowanie słabości tego ruchu. Notoryczne „odcinanie” się od Narodowców albo wręcz zwalczanie tego ruchu przez wszystkie liczące się w naszym kraju formacje polityczne to już tradycja. Lewizna odcina się od Narodowców z definicji – to oczywiste – trudno by takie Wandy Wasilewskie-bis promowały patriotyzm i kochały polskość. Szczególnie kuriozalnie zarzut rusofilstwa Narodowców brzmi w ustach liberałów. Czynić komuś wyrzut, że jest prorosyjski, w sytuacji kiedy jeszcze niedawno elity decyzyjne PO składały Rosjanom hołdy wiernopoddańcze (zwłaszcza po tragedii w Smoleńsku) – to doprawdy zabawne. Natomiast, tzw. prawa strona sceny politycznej zwyczajnie boi się konkurencji i utraty własnego elektoratu na rzecz Narodowców oraz obawia się posądzenia przez europejskie (i nie tylko europejskie) elity decyzyjne o sprzyjanie „faszystom”. Być może, jest ona jednak zainteresowana w utrzymaniu formacji narodowej na polskiej scenie politycznej, ale wyłącznie słabej. Dlaczego? By pokazać Wielkim Decydentom – wywierającym ciągłą presję na Polskę, że nie jest prawicową ekstremą, a są nią Narodowcy. To taka forma politycznej kalkulacji na zasadzie: na prawo od nas są jeszcze „gorsi” – ich się obawiajcie, „bo jak oni nastaną to dopiero będziecie mieć z Polską problem”. Ale prawdopodobnie jest zupełnie inaczej – obecna ekipa rządowa ze względu na własny interes i pod presją „strategicznych partnerów” najchętniej by Narodowców zdelegalizowała, a społeczeństwu sprzedała bajeczkę o ich działaniu na rzecz Rosji (i temu mają służyć te ciągle rozsiewane opinie o ich rzekomym rusofilstwie). „Czai” się jednak, „w tym temacie”, bo nie wie jak Polacy by na taką decyzję zareagowali. Nawiasem mówiąc – polscy Narodowcy mają mocno pod górkę. Zważywszy jednak, że przyroda, w tym również życie społeczne, nie znosi próżni, a zbyt mocno zaciągnięta wajcha lubi odstrzelić w drugą stronę ze zdwojoną siłą – Narodowcy mogą być formacją przyszłościową w naszym kraju – jednak pod warunkiem, że nie pozwolą się spacyfikować.

Serdecznie Panią pozdrawiam – Ewa Działa-Szczepańczyk

Tomasz Wróblewski

Księgarnia stacjonarna mieści się przy ul. Dymińskiej 4 na Żoliborzu w Warszawie. 150 m. od północnego wyjścia (w stronę ul. gen. Zajączka, ul. Mickiewicza) z metra Dworzec Gdański.

Książki można również nabyć w księgarni internetowej

Multibook.pl

http://multibook.pl/pl/p/Margaret-Todd-Utwory-sceniczne/6836

^^^Wystarczy kliknąć w powyższy link i nabyć książkę.^^^

UTWORY SCENICZNE

 

NOWOŚCI W PORTALACH

Bibuła

• Bojówki wegańskie w akcji. Branżę mięsną muszą chronić antyterroryści czw. 03 Sty. 2019

• Komuniści źli i nasi. PiS i reglamentowana dekomunizacja nie. 30 Gru. 2018

• Związek Ukraińców w Polsce promuje pieśń UPA nie. 30 Gru. 2018

• Biskupi w Polsce boją się poruszać temat kryzysu w Kościele nie. 30 Gru. 2018

Dla Polski

• Św. Stanisław a zdrada stanu pt. 04 Sty. 2019

• Najlepszy nasz sojusznik? pt. 04 Sty. 2019

• O Altiero Spinellim i komunistycznej Unii Europejskiej czw. 03 Sty. 2019

• O homolobby w Kościele, Klerze, agenturze i zdradzie narodowej! czw. 03 Sty. 2019

• Leszek Żebrowski – precz z komuną z ulic Warszawy czw. 03 Sty. 2019

• Demokracja i rzeczywistość czw. 03 Sty. 2019

• Donald Tusk, afera FOZZ i mafia pruszkowska śr. 02 Sty. 2019

• O wyjątkowości religii katolickiej śr. 02 Sty. 2019

• Wolność słowa w UK umiera z prędkością światła! śr. 02

KMN Info

• Rok 2019 będzie dobry dla  Świata i dla Polski! pon. 31 Gru. 2018

• Mija rok pozytywnych zaskoczeń. sob. 29 Gru. 2018

• My mamy WOT, oni najemników sob. 29 Gru. 2018

• Todd: Kto tu rządzi? sob. 29 Gru. 2018

• #PolskieStajenki sob. 22 Gru. 2018

• Fałsz i Prawda w telewizorze sob. 22 Gru. 2018

• Czy Deep State osaczy Trumpa? pt. 21 Gru. 2018

ProKapitalizm

• Gospodarka, polityka, historia, kultura, wiara … Prokapitalizm.pl – reaktywacja! wt. 01 Sty. 2019

• Marzysz o spacerze z prof. Balcerowiczem? – czyli żenada do kwadratu… śr. 02 Sty. 2019

• Kanada planuje rozdawać pieniądze. Czy już wkrótce dochód gwarantowany dla każdego? śr. 02 Sty. 2019

• Polexit jako myślozbrodnia. O mentalnym wyrzeczeniu się polskiej państwowości przez elity III RP śr. 02 Sty. 2019

• Co antropologia mówi nam o ekonomii? pon. 31 Gru. 2018

• Feminizm,… Co p. Kulczyk chce pokazać szwajcarskim chłopom? nie. 30 Gru. 2018

• Pieniądze – cel czy środek? sob. 29 Gru. 2018

BLOGOSFERA

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj