15 grudnia 2018 r. | Nr 48/2018 (389)

W teatrze i zagrodzie

Szanowni Państwo!

Nowoczesność mamy już wszędzie, nie tylko w domu i obejściu, ale gdzie się nie ruszyć albo nawet nie ruszając się sprzed telewizora. Ostatnio Teatr Telewizji uraczył nas sztuką zatytułowaną „Generał”. Dla osób nieprzywykłych jeszcze do takiej nowoczesności w teatrze i zagrodzie dawka ta mogła okazać się porażająca.Spektakl był niewątpliwym przejawem tak zwanej sztuki wysokiej. Jej zrozumienie zarezerwowane zostało zapewne wyłącznie dla absolwentów Wyższej Szkoły Gotowania na Gazie – podwójnym zwłaszcza.

Dzieło skupia s głównie na przysłowiowych wdziękach Maryni w sensie dosłownym. Chodzi jednak nie o byle jakie wdzięki, a te samej pani generałowej J. Wątki poboczne to równy bełkocik o żarciu, chlaniu, plamach na ubraniu i innych sprawach do rymu.

Taką „kulturą” niewątpliwie zachwycimy świat i okolice. A kto wie czy, nawet nie samych unijnych dygnitarzy? W końcu nie o byle kogo tu chodziło, a o wybitnego komunistę. Niestety, brukselscy neokomuniści prawdopodobnie mają to w… głębokim poważaniu, jak i inne wysiłki naszego rządu, zmierzające do przypodobania się im.

A może chodziło tu więc o „godne upamiętnienie” daty 13 grudnia 1981 roku? Jeśli „godne”, to na miarę „człowieka honoru”, któremu ten trud przywracania bolszewizmu w PRL i PRL-bis zawdzięczamy.

Pozdrawiam i do następnej soboty

Małgorzata Todd

 

Ad. Policjanci i złodzieje  47/2018 (388

Szanowna Pani Małgorzato

Po przeczytaniu ostatniego zdania w Pani ostatnim felietonie - chciałoby się „polecieć” tekstem Brunera kierowanym do Klosa: „A jednak myślimy o tym samym”. Wydaje się, że wielu Polaków ma podobne refleksje i podobne dylematy. Najgorsze jest to, że w dalszym ciągu nie wiemy na czym stoimy. Już niejednokrotnie podnoszony przez nas problem – braku informacji w zakresie działań rządu tylko pogłębia ten stan wielkiej niewiadomej i związanej z nią frustracji, która jest udziałem świadomej części naszych rodaków. Ale jak Pani słusznie zauważa: czy jest inna alternatywa wyborcza? Jak na razie niestety – NIE. Najsmutniejsze jest to, że na horyzoncie wydarzeń nie widać zwiastunów zmiany takiego stanu rzeczy. Dlaczego tak się dzieje? Wiele razy zwracałam uwagę, że nikt, ale to kompletnie nikt, z rządowych kreatorów życia kulturalnego i oświatowego nie zajmuje się sprawą budowy społeczeństwa świadomego, obywatelskiego i patriotycznego. Już nie chcę tej kwestii podnosić bez końca, bo to wydaje się być wołaniem „na puszczy”. A dlaczego budowa takiego społeczeństwa jest tak bardzo ważna? Bo to właśnie ono jest w stanie wykreować nową jakość polityczną i to na tyle silną, by stworzyła struktury, które stałyby się poważną alternatywą dla naszej dwubiegunowej rzeczywistości. Trudno żeby kilkunastu entuzjastycznie nastawionych młodych ludzi o szlachetnych intencjach (zbierających się corocznie na pochodach 1.03 i 11.11) pociągnęło za sobą ten bezpostaciowy i bezwładny tłum, który „nie czuje tematu”. To nad nim trzeba popracować (wiedzieli to już dziewiętnastowieczni światli Polacy lansując potrzebę pracy organicznej) – to obecnie dla naszej narodowej egzystencji „być albo nie być”.

Serdecznie Panią pozdrawiam – Ewa Działa-Szczepańczyk

Teatrzyk Zielony Śledź
ma zaszczyt przedstawić sztukę pt.

Wspólny dom

 

Występują: Ona, On, Narrator.

Ona – Po ukończeniu gimnazjum w 1928 r. podjęłam studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, będąc tam jedyną kobietą. W 1934 r. przeniosłam się na studia ogrodnicze w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, które ukończyła w 1938 r.

On – Przed wojną uczęszczałem do gimnazjum prowadzonego przez zakon marianów na warszawskich Bielanach.

Ona – Po zajęciu przez Polskę Zaolzia w październiku 1938 r., przeniosłam się wraz z rodziną do pasa przygranicznego, gdzie na zlecenie polskich władz organizowałam punkty sanitarne, wspomagałam uciekinierów z Czechosłowacji i współpracowałam z wywiadem.

On – W 1939 wraz z rodziną przenieśliśmy się na Litwę, a po aneksji tego kraju przez ZSRR w 1940 zostałem zesłany na Syberię.

Ona – Po wybuchu II wojny światowej wróciłam do majątku rodziców w Pawłowicach w powiecie grójeckim, gdzie zmagazynowałam część broni wywiezionej z Warszawy oraz zorganizowałam rusznikarnię i druk fałszywych dokumentów.

On – Po nieudanej próbie dostania się do armii Andersa, ukończyłem szkołę oficerską w Riazaniu i zostałem skierowany do 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego jako dowódca plutonuzwiadu.

Ona – W 1940 r. zostałam zaprzysiężona do Związku Walki Zbrojnej. Współpracowałam z Biurem Informacji i Propagandy komendy warszawskiego okręgu AK, pisywałam do Biuletynu Informacyjnego. Gdy w 1942 r. Niemcy zarekwirowali majątek w Pawłowicach, zamieszkałam w Warszawie, współdziałając z jednym z oddziałów bojowych Kedywu.

On – Jako pomocnik szefa sztabu 5. Pułku Piechoty ds. zwiadu, przeszedłem szlak bojowy 1. Armii Wojska Polskiego.

Ona – Od końca 1943 r. kierowałam nowo utworzoną na obszarze warszawskim AK Komendą Społecznego Komitetu Antykomunistycznego – tzw. Departament „R”. W czasie powstania warszawskiego prowadziłam nasłuchy radiowe w trzech językach dla Komendy Głównej AK. Byłam też łączniczką i sanitariuszką, w trakcie walk zostałam ranna.

On – W marcu 1946 roku aktywnie uczestniczyłem we wspólnej akcji z UB i MO we wsi Hestynna koło Hrubieszowa gdzie aresztowano 10 aktywnych członków nielegalnej organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN) za kolportaż ulotek i proklamacji wrogich rządowi Polskiemu i Radzieckiemu.

Ona – Po wojnie początkowo ukrywałam się w miejscowości Świder pod Warszawą, a w listopadzie 1946 r. zbiegłam do Wielkiej Brytanii. Do Polski powróciłam na krótko w 1947 r. wraz ze zleconą mi misją kurierską. Pozostałam na emigracji, w latach 50-tych ukończyłam Szkołę Sztuk Pięknych w Londynie.

On – W latach 1950–1952 brałem udział w zajęciach dwuletniego Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu, które ukończyłem z oceną bardzo dobrą.

Ona – Przez cały czas działałam aktywnie w organizacjach emigracyjnych. Zainicjowałam utworzenie Funduszu Inwalidów AK im. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, którym kierowałam w latach 1949-95. Byłam wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego Koła AK w Londynie oraz redaktorką jego „Biuletynu Informacyjnego”. Dokumentowałam powstanie warszawskie, akcje AK i Szarych Szeregów.

On – W 1956 awansowałem jako najmłodszy w korpusie oficerskim do stopnia generała; w październiku tego samego roku, jako jedyny polski generał, opowiedziałem się za pozostaniem marszałka Konstantego Rokossowskiego w LWP.

Ona – W latach 80. prowadziłam akcję propagandową i charytatywną na rzecz „Solidarności”, wygłaszając prelekcje po całej Wielkiej Brytanii.

On – Nie wiem kto to jest Ślepowron Glizdousty i co miałby wspólnego z Wojskową Radą Ocalenia Narodowego.

Narrator – Co tych ludzi mogło łączyć? Wspólny dom? Właśnie! Chociaż nie, chodzi tu o żadną przenośnię. On po prostu zawłaszczył jej dom na Mokotowie, w którym spokojnie sobie mieszkał aż do śmierci. Kim jest ona? To Halina Martinowa. A On? To zdrajca narodu polskiego nie wart by jego nazwisko wymieniać.

 

KURTYNA

Tomasz Wróblewski

Księgarnia stacjonarna mieści się przy ul. Dymińskiej 4 na Żoliborzu w Warszawie. 150 m. od północnego wyjścia (w stronę ul. gen. Zajączka, ul. Mickiewicza) z metra Dworzec Gdański.

Książki można również nabyć w księgarni internetowej

Multibook.pl

Felietony

http://multibook.pl/pl/p/Margaret-Todd-Czarno-na-bialym/6840

^^^Wystarczy kliknąć w powyższy link i nabyć książkę.^^^

Felietony 

Czarno na białym

http://multibook.pl/pl/p/Malgorzata-Todd%2C-Ewa-Dziala-Szczepanczyk-Schylek-III-RP-w-kronikach-blogerek/9594

^^^Wystarczy kliknąć w powyższy link i nabyć książkę.^^^

Felietony 

Schyłek III RP w kronikach BLOGEREK

W TYLE WIZJI 

• W tyle wizji 2018-12-07

NOWOŚCI W PORTALACH

Bibuła

• Postępowa Francja walczy z „faszystami”. Bo postawili bożonarodzeniową szopkę pt. 14 Gru. 2018

• Roberto de Mattei: Francja wybuchnie, a wraz z nią cała Europa pt. 14 Gru. 2018

• Królestwo Boże w Warszawie – Stanisław Michalkiewicz pt. 14 Gru. 2018

• Niemcy wprowadzają „trzecią płeć”. Bundestag przegłosował „gender-kompromis” pt. 14 Gru. 2018

• Żydzi aresztowani w Kolumbii. Organizowali wycieczki z Izraela dla zainteresowanych seksem z dziećmi pt. 14 Gru. 2018

• We Lwowie uczczą okrągłą rocznicę urodzin wroga Polaków. Rok 2019 rokiem Bandery czw. 13 Gru. 2018

• W konstytutkach przeciw smogowi – Stanisław Michalkiewicz czw. 13 Gru. 2018

• Biskup nominat Franciszek Ślusarczyk zrezygnował z przyjęcia święceń czw. 13 Gru. 2018

• Ministerstwo Kultury rozstrzygnęło konkurs na projekt kartki świątecznej. W internecie zawrzało czw. 13 Gru. 2018

• Tego jeszcze nie było! Proaborcyjna piosenkarka na gali „Szlachetnej Paczki” czw. 13 Gru. 2018

• Duda popala chanukę a ortodoksyjni Żydzi domagają się usunięcia choinki. „Żądam usunięcia hańby” śr. 12 Gru. 2018

• Nabożeństwo ekumeniczne z okazji szczytu klimatycznego. Facebookowi czytelnicy „Gościa” oburzeni śr. 12 Gru. 2018

• Jakich standardów broni Facebook? Serwis ocenzurował informacje o petycji „Zatrzymaj Gender” śr. 12 Gru. 2018

• We Lwowie wydano książkę „Ukraina – praojczyzna ludzkości”. Autorem greckokatolicki ksiądz śr. 12 Gru. 2018

• Abp Jan Paweł Lenga MIC: Zmowa milczenia biskupów śr. 12 Gru. 2018

• Izraelska minister: Jestem dumna z bycia faszystką śr. 12 Gru. 2018

Dla Polski

• Nierozliczona zbrodnia na Polskim Narodzie pt. 14 Gru. 2018

• Czy doszło do molestowania dzieci podczas obozu multikulti? pt. 14 Gru. 2018

• Jak Nasza Złota Pani sobie zażyczy, nazwy placów i ulic znowu się zmienią! pt. 14 Gru. 2018

• Rocznica próby zniszczenia Narodu pt. 14 Gru. 2018

• 20 pytań Wojciecha Sumlińskiego do Donalda Tuska pt. 14 Gru. 2018

• O polityce zagranicznej Morawieckiego… na kolanach pt. 14 Gru. 2018

• Leszek Żebrowski – kim jest towarzysz Balcerowicz? pt. 14 Gru. 2018

• Niebezpieczne związki Donalda Tuska i Komisarz czw. 13 Gru. 2018

• Walczymy z klimatem, więc klimat walczy z nami! czw. 13 Gru. 2018

• Kobiety internowane w stanie wojennym czw. 13 Gru. 2018

• Ratujmy chrześcijan czw. 13 Gru. 2018

• Tym razem atak w Strasbourgu! To się nigdy nie skończy! czw. 13 Gru. 2018

• Architekt wielkiej Polski. Roman Dmowski czw. 13 Gru. 2018

• Roztropność ozdobą mężczyzny czw. 13 Gru. 2018

• W konstytucjach przeciw smogowi czw. 13 Gru. 2018

• Co zrobić, żeby nie zostać lewakiem? śr. 12 Gru. 2018

• Tylko antypolak może głosować na Tuska! śr. 12 Gru. 2018

• Dewastacja niepodległości człowieka śr. 12 Gru. 2018

• We Francji – „żółte kamizelki”, w Polsce – „konstytutki” i „konfidentki”! śr. 12 Gru. 2018

• Lech Wałęsa – Paradoks omnipotencji śr. 12 Gru. 2018

• Katol vs. popkultura śr. 12 Gru. 2018

KMN Info

• Władze potwierdzają: już 4 ofiary zamachu w Strasbourgu. Wstrząsające WIDEO z ulic miasta śr. 12 Gru. 2018

• Przekopać Mierzeję czy dokopać „pisowi”? nie. 09 Gru. 2018

• Francuskie MSW podsumowuje protest „żółtych kamizelek”: Aresztowano 1723 osób. Straty finansowe będą bardzo duże nie. 09 Gru. 2018

• Mocne wsparcie dla „Żółtych kamizelek”. Ludwik XX Burbon: Ci Francuzi to milcząca większość. Niech Bóg pomoże nieszczęśliwym nie. 09 Gru. 2018

• Wielka manifestacja w Rzymie. „Nie ma rodzica 1 i 2, ale są ojciec i matka!” nie. 09 Gru. 2018

• Adwokaci i sędziowie na jednej imprezie. Mówili także o PRL-u… Kilka cytatów warto zapamiętać nie. 09 Gru. 2018

• Włącz bo warto. Słuchać można również na smartfonach nie. 09 Gru. 2018

• Realizacja programu Cela+ rusza powoli. sob. 08 Gru. 2018

• WOT – od starożytnych Greków do wojny 4 generacji sob. 08 Gru. 2018

• Nikaragua: lewicowe bojówki prezydenta Ortegi napadają na księży i kościoły sob. 08 Gru. 2018

• Merkel 2.0. Wybór kandydatki niemieckiej kanclerz na szefową CDU grzebie nadzieję na konserwatywny zwrot w chadecji sob. 08 Gru. 2018

• Todd: Policjanci i złodzieje sob. 08 Gru. 2018

Konserwatyzm

• Rękas: Żadnych złudzeń, czyli 13 grudnia czw. 13 Gru. 2018

• Hagmajer: 10 rocznica zwycięskiej bitwy z IPN czw. 13 Gru. 2018

• Wielomscy: Fakty i mity marksizmu kulturowego! śr. 12 Gru. 2018

• Sanocki: Pedofil? Gorzej: antysemita! wt. 11 Gru. 2018

• Wielomscy: Szeroki front przeciw Unii. Koalicja narodowców i wolnościowców! pon. 10 Gru. 2018

• Rękas: „Pedofilia”, czyli krytykowanie Żydów pon. 10 Gru. 2018

• Pius XI: Acerba Animi Anxitudo [1932] nie. 09 Gru. 2018

• Zmarnowana Niepodległość – A. Piwar, R. Lasecki, A. Wielomski (11 XII) nie. 09 Gru. 2018

ProKapitalizm 

• Komisja ds. Amber Gold – czy było warto? sob. 17 Lis. 2018

• Michalkiewicz na cenzurowanym w katolickim Radio Emaus czw. 15 Lis. 2018

• Marsz Niepodległości 2018 – HGW, Duda i normalna Polska śr. 14 Lis. 2018

• Kapitalizm w poduszce – prostota, która czyni cuda śr. 14 Lis. 2018

• Wiesław Ignacy Renke – zapomniany narodowiec z Piotrkowa wt. 13 Lis. 2018

• Fabryki – jak to się zaczęło? wt. 13 Lis. 2018

• Na wschodzie UE wszystko pod kontrolą pon. 12 Lis. 2018

• Faszyzm – brak podziwu dla zboczeńców? Polityka (nie)kulturalna pon. 12 Lis. 2018

• "III RP to postkomunistyczna hybryda" – Bogdan Czajkowski zwraca order prezydentowi Dudzie nie. 11 Lis. 2018

BLOGOSFERA

kotów

Koty pragnące wystąpić gościnnie mogą przesyłać swoje fotki

(nie koniecznie osobiście)

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj