25 marca 2017 r. | Nr 12/2017 (301)

Osiąganie powodzenia       

 

Szanowni Państwo!

    Sukces w jakiejkolwiek dziedzinie jest łatwy kiedy, spełnia się takie oto 3 warunki: silna wola, upatrywanie pozytywnych stron w każdej sytuacji i posiadanie znajomości. Kiedyś już o tym pisałam, ale teraz zajmę się pułapkami jakie nas czekają w każdym z tych aspektów.

   Silna wola – pod warunkiem, że znamy nie tylko upragniony rezultat, ale i zagrożenia jakie niesie jego osiągnięcie. Najlepszym przykładem może być zapadnięcie na anoreksję przy odchudzaniu, czy niewydolność krążenia przy przetrenowaniu.

  Upatrywanie dobrych stron w każdej sytuacji wydaje się ze wszech miar pożyteczne, ale i tu można przesadzić. Niepowodzenie jakiegoś przedsięwzięcia powinno nas uczyć jak omijać rafy, zamiast radować się z „takiej pięknej katastrofy”.

     Znajomości, zwłaszcza pośród ludzi wpływowych, też tylko z pozoru są samym dobrem. „Przyjaźń” z gangsterem zawsze jest pozorna. Nieważne jakbyś się mu zasłużył, i tak cię wykiwa, gdy będzie mu się to opłacało. Tu twoja własna uczciwość, lub jej brak, nie ma najmniejszego znaczenia. Polegać można wyłącznie na ludziach prawych. Dlatego takie to ważne, żeby osoby władne były zarazem solidne, zwłaszcza wszędzie tam gdzie zgadzamy się, żeby rządziły w naszym imieniu.  

 

Pozdrawiam i do następnej soboty

 

Małgorzata Todd

 

Wysłuchaj felietonu w wersji audio 

 Ad. Być Polakiem  11/2017 (300)

 Szanowna Pani Małgorzato

Tak, ma Pani słuszność - rzeczywiście stosunek do trzeciego członu „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest najlepszym testem na rozpoznanie czy mamy do czynienia z Polakiem czy osobnikiem polakopodobnym. Przed godziną oglądałam film „Wyklęty”. Jest zrobiony bardzo profesjonalnie i lepiej się go ogląda niż „Historię Roja”, choć trudno te dwa filmy porównywać ze względu na odmienny pomysł ujęcia tematu. Film o tyle cenny, że porusza również problematykę, której do tej pory nikt nie „ruszył” - słowem jest niepoprawny politycznie. Brawo za odwagę dla reżysera. I chyba dlatego jest tak słabo reklamowany i propagowany w mediach publicznych (bo o sprzedajnych mediach nawet nie wspomnę). Ten film dobrze pokazuje jak osobniki polakopodobne rozprawiały się z Polakami i jak tą kruchą, jak się okazuje, wartość jaką jest poczucie łączności ze wspólnotą narodową, łatwo zniszczyć, czego zgubne skutki odczuwamy namacalnie do dzisiaj.

Serdecznie Panią Pozdrawiam – Ewa Działa-Szcepańczyk

PS. Faktycznie - spektakl „Listy z Rosji” bardzo dobry – oglądałam. Okazuje się, że Rosja zawsze miała swój „niezaprzeczalny urok”, który wielu przyciągał, a jak już przyciągnął i nie „wciągnął”, to ze zdwojoną siłą odpychał. I nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Małgorzata Todd

WOJNA WRON

 

Rozdział I    

GRUDNIOWA NOC

Odcinek 1.

    Kamila biegła przez oblodzony most, który zdawał się wydłużać z każdym krokiem, jak w jakimś koszmarnym śnie. Tam gdzieś na końcu jest zaparkowany jej samochód, wystarczy do niego dotrzeć i będzie bezpieczna. Ach, gdyby to wszystko co się wydarzyło i to co ma się wydarzyć było rzeczywiście tylko snem! Serce biło jej mocno, musiała na chwilę przystanąć. Żelazna konstrukcja mostu nad jej głową tworzyła sklepienie zlewające się gdzieś wysoko z ciemnym niebem. Spojrzała w dół. Leniwy nurt rzeki obracał bryły lodu. Zwały kry spiętrzały się bardzo niebezpiecznie przed podporami mostu. Nie wszystko mogła w dole dostrzec, ale aż wzdrygnęła się na myśl o czarnej, lodowatej otchłani.

    Przez chwilę pomyślała, czy by nie przedostać się na chodnik, rzut oka upewnił ją jednak, że to kiepski pomysł. Odgarniany z jezdni i nie wywożony śnieg tworzył po bokach zwały nie do przebycia, sięgające prawie poręczy barier mostu. Zmusiła się do marszu, a nawet biegu. Znowu gnało ją przerażenie – na ile racjonalne, nie umiałaby pewnie odpowiedzieć. Dobrze chociaż, że nie ma przy niej nikogo, kto mógłby takie pytanie zadawać. Potykała się o zlodowaciałe bryły utworzone z błota i śniegu, wpadała w wyślizgane koleiny wyżłobione przez pojazdy. Żeby chociaż ta jezdnia była mniej wyboista – pomyślała – albo... żeby nie wystroiła się w kozaczki na wysokim obcasie i zbyt obcisłą spódnicę... No tak, ale kto mógł przewidzieć taki obrót spraw?

    Usiłowała dojrzeć zarys samochodu, który powinien się już ukazać, ciemność jednak nadal była nieprzenikniona. Nikt go przecież nie ukradł – pocieszała się. – Musi tam stać, tylko trzeba do niego dotrzeć, nie wolno poddawać się obezwładniającemu zmęczeniu, nie wolno zwalniać biegu. Nagle usłyszała czyjeś kroki. Odwróciła się gwałtownie i... Nigdzie nie było nikogo. Stała przez moment bez ruchu. Miejmy nadzieję, że nie tracę zmysłów – pomyślała – chociaż w tej sytuacji...  Nagły hałas przerwał ciszę i teraz nie można było mieć złudzeń. Nad jej głową darły się wrony. Było ich wiele.  Wrzeszczały jedna przez drugą, wyglądało to na prawdziwą wojnę wron.

    A no, każdy ma swoje problemy – pomyślała Kamila. Lada moment ujrzy znajomą sylwetkę samochodu i przynajmniej ten doraźny problem zniknie. I rzeczywiście, to jednak, co zobaczyła, nie było widokiem jakiego pragnęła, ale raczej takim, jakiego się obawiała. W mroku z bocznej drogi zbliżali się jacyś ludzie. Maszerowali równym krokiem i spotkanie z nimi było nieuniknione. W pewnym momencie strach przed nimi jakby zmalał. Nie od razu uświadomiła sobie, że przyczyną były rogatywki na ich głowach. Domyślała się, że ma przed sobą żołnierzy i wiedziała co to oznacza, ale te charakterystycznie polskie nakrycia głowy, znane raczej z filmów niż autopsji, w obecnej sytuacji wydawały się zwiastunem dobrej nowiny.

    Ruszyła z nowym przypływem sił. Widziała jak żołnierze oświetlają latarką jej samochód. Podeszła bliżej.

    – Twoj? – spytał żołnierz w polskim mundurze, kierując światło w jej stronę.

    – Tak – odpowiedziała usiłując namacać kluczyki w kieszeni kurtki. Zastanawiała się czy się nie przesłyszała, ale następne słowa były już jednoznacznie rosyjskie.

    – Nu, tak uchadi, uchadi!

    Wsiadła i włączyła silnik, który na szczęście zaskoczył od razu. Ścisnęła mocno kierownicę, żeby opanować drżenie rąk. Przypomniała sobie opowieść matki o tym jak pod koniec wojny dała się nabrać na polskie mundury, w które poprzebierani byli Rosjanie. Uznali widać, że fortel wart jest powtórzenia. W innych okolicznościach można by to nawet uznać za śmieszne. Teraz jest przerażające, jak wszystko, co ma nastąpić za – spojrzała na zegarek... – za godzinę.

 

CDN

„INWOKACJA” („Litwo, Ojczyzno moja...) sł. A.Mickiewicz, muz. L.Makowiecki (ZAYAZD) 

 

Może dzięki internetowi

strofy Mickiewicza znów trafią pod strzechy?

 

To obrazek tylko dla wtajemniczonych

   „Numerator” to powieść z wartką i precyzyjnie skonstruowaną akcją kryminalną, ale też obraz Polski od czasu stanu wojennego po dzień dzisiejszy. Włączone w fabułę refleksje dotyczące zjawisk kulturowych i społecznych to kolejne walory powieści Margaret Todd. 

     Nagła śmierć prezenterki prowadzącej talk-show, w którym występuje były więzień, przerywa program i rozpoczyna serię tajemniczych zgonów i równie tajemniczych kartek z cyframi odnajdywanych przy zwłokach. Czy sympatycznej parze młodych policjantów i przystojnemu prokuratorowi uda się rozwikłać sprawę Numeratora? Czytając powieść Margaret Todd, dowiesz się kto i dlaczego popełnia zbrodnie i w jaki sposób przeszłość odciska swój ślad na teraźniejszości.

 

Kupić książkę można wpłacając 25 zł

na poniższe konto i podając adres pocztowy

nie przy przelewie, a bezpośrednio drogą e-mailową.

Do przesyłka w kraju gratis.

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl

Żeby wybrać którąś z książek można przejść

na stronę KSIĘGARNIA gdzie znajdują się opisy książek wraz z cenami.

Nowości w portalach 

WAŻNE 

Legutko MASAKRUJE czerwonego Timmermansa w PE na debacie o POLSCE

KLUB RONINA

Przegląd Tygodnia Stanisława Janeckiego

 Wieczór Autorski Krzysztofa Masłonia – „W pisarskim czyśćcu”

MINISTERSTWO PRAWDY

Komunikat nr 615: Maltretowane niemieckie media 

Alex Jones 

• Edward Snowden: "Przestańcie łamać prawo do cholery" czw. 23 Mar. 2017

• Erdoğan ostrzega - wkrótce nie będziecie w Europie bezpieczni. czw. 23 Mar. 2017

• Timmermans nie skorzystał z okazji, aby w sprawie Polski siedzieć cicho czw. 23 Mar. 2017

• Ukraina chce gwarancji bezpieczeństwa od Amerykanów czw. 23 Mar. 2017

• Pogrom pedofilów w Ameryce! czw. 23 Mar. 2017

• Rosja sprawdzi działalność amerykańskich grup medialnych czw. 23 Mar. 2017

• Niepotwierdzone informacje o kolejnych izraelskich nalotach w pobliżu Damaszku czw. 23 Mar. 2017

• Sędzia Gorsuch o rozdziale władzy wykonawczej i sądowniczej. czw. 23 Mar. 2017

• Dlaczego zdobycie Rakki może kosztować USA „utratę” Turcji czw. 23 Mar. 2017

• UE nadal planuje przymusową relokację do Europy Wschodniej napływających islamistów czw. 23 Mar. 2017

• Leki na receptę zabijają co roku 100 000 ludzi w USA czw. 23 Mar. 2017

• Czemu po wytycznych Springera do mediów nie ma Ciamajdanu? śr. 22 Mar. 2017

Bibuła 

• Lewacka nienawiść – „Krytyka Polityczna” kpi z Pana Jezusa czw. 23 Mar. 2017

• Cygan „Hoss” wyłudził ponad miliard euro w Austrii, Niemczech i Szwajcarii czw. 23 Mar. 2017

• 100 mln euro na remonty dróg. Polski rząd po raz kolejny pożyczył pieniądze Ukrainie śr. 22 Mar. 2017

• Robert Winnicki do PiS: Dlaczego uważacie, że Izraelowi wolno łamać prawo międzynarodowe, a Rosji nie wolno? śr. 22 Mar. 2017*

• Protestanckie kościoły wyraziły poparcie dla największej organizacji aborcyjnej świata! śr. 22 Mar. 2017

• Smutny krajobraz, czyli NIK o kamerach w szkołach śr. 22 Mar. 2017

Konserwatyzm

• Wielomski: Spór o habilitację pon. 20 Mar. 2017

• Artysta jako organizator wyobraźni narodowej. Portrety twórców Sztuki i Narodu: Tadeusz Gajcy, Andrzej Trzebiński, Wacław Bojarski (cz. II) pon. 20 Mar. 2017

• Łagowski: Lunatyczna dobroczynność nie. 19 Mar. 2017

• Wielomski: W obronie Frontu Narodowego sob. 18 Mar. 2017

• Lewicki: Przegląd tygodników politycznych za tydzień 11/2017 sob. 18 Mar. 2017

• Grabowski: Imigracja zarobkowa Ukraińców – cieszyć się czy bać? pt. 17 Mar. 2017

• Motas: Pisowskie 3 razy TAK czw. 16 Mar. 2017

• Ziętek-Wielomska: Naród – produkt ideologii czy twór historii? śr. 15 Mar. 2017

• Piętka: Profanacje we Lwowie i Podkamieniu w cieniu Intermarium śr. 15 Mar. 2017

Kontrowersje

• Nowa mutacja paranoi „Kaczyński się spotkał” czw. 23 Mar. 2017*

• Dziś na wokandzie: „Przypadki Wacka Kapuśniaczka” śr. 22 Mar. 2017

• A co by było, gdyby na „Przystanku Woodstock” wycięto 2200 drzew z gniazdami? wt. 21 Mar. 2017

• Opozycja ma program, ale złodziejstwo i zaprzaństwo kiepsko się sprzedaje pon. 20 Mar. 2017*

• Do opozycji biorą tych, którzy nie załapali się do ORMO nie. 19 Mar. 2017

• Trump pokazał wała Merkel i to się nazywa gest w polityce! sob. 18 Mar. 2017

• Ucho Prezesa odc. 10: „Do kwietnia rząd techniczny Schetyny poda się do dymisji” pt. 17 Mar. 2017*

Niezależna 

• Wassermann: W sprawie Amber Gold działy się rzeczy niebywałe  czw. 23 Mar. 2017

• ​Węgrzy chcą pomnika Lecha Kaczyńskiego czw. 23 Mar. 2017

• Lustracja naukowców i sędziów jest konieczna – Kornel Morawiecki czw. 23 Mar. 2017

• ​Zmiany przyjęte. Wezmą się za alimenciarzy czw. 23 Mar. 2017

• Jak polityk Platformy drzewa wycinał, a później lansował się sadząc nowe... w świetle kamer czw. 23 Mar. 2017

• Oszukiwali ludzi. Zostali zatrzymani czw. 23 Mar. 2017

• Minister zostaje, opozycja przegrała czw. 23 Mar. 2017

• ​Szydło: Musimy zrobić wszystko, by nie było następnych „exitów” czw. 23 Mar. 2017

• Niemiecko-rosyjska gra o rurę czw. 23 Mar. 2017

• Nieuchronność czw. 23 Mar. 2017

• ​Polak zamordowany we Francji czw. 23 Mar. 2017

• Manifestacja Klubów Gazety Polskiej przed Sejmem - ZDJĘCIA czw. 23 Mar. 2017

• ​Sprawa faktur Kijowskiego przeniesiona czw. 23 Mar. 2017

• Ważny kurs na polskich okrętach czw. 23 Mar. 2017

Parezja

• Zaskakujące słowa Timmermansa: Polska jest częścią naszej wspólnej Europy czw. 23 Mar. 2017

• Udaremniono zamach terrorystyczny w Belgii! Media: To tylko incydent czw. 23 Mar. 2017

• Kornel Morawiecki chce trzynastek dla emerytów i rencistów czw. 23 Mar. 2017

• Burmistrz Londynu: Ataki terrorystyczne są częścią życia w wielkim mieście śr. 22 Mar. 2017

• Przybywa wątków w śledztwie ws. śmierci posła Wójcikowskiego śr. 22 Mar. 2017

• Macierewicz składa zawiadomienie do prokuratury ws. Tuska śr. 22 Mar. 2017

• Rząd Szydło z 1 mld zł nadwyżki wt. 21 Mar. 2017

• Kolejna niemiecka telewizja mówi o „polskich obozach zagłady” wt. 21 Mar. 2017

• Kukiz’15: Partie polityczne przez 12 lat zagarnęły ponad 1,2 miliarda złotych wt. 21 Mar. 2017

• TVP nie chce zapraszać Szczerby. PO grozi bojkotem mediów publicznych wt. 21 Mar. 2017

• Z polskich miast znikną komunistyczne pomniki pon. 20 Mar. 2017

ProKapitalizm 

• Reaganowski budżet Trumpa czw. 23 Mar. 2017

• Historia pieniądza: słowiańskie chusteczki i płaty płótna śr. 22 Mar. 2017

• Czym są opcje binarne po co się nimi handluje? wt. 21 Mar. 2017

• Grzegorz Braun o spotkaniu Jaruzelskiego z Rockefellerem w 1985 roku wt. 21 Mar. 2017

• Różowa swastyka. Homoseksualizm w partii nazistowskiej pon. 20 Mar. 2017

• Czy relacje z Turcją wyleczą Zachód z kulturowego daltonizmu? nie. 19 Mar. 2017

• Jak księgowy stworzył największą firmę sportową świata pt. 17 Mar. 2017

• Co niszczy polski biznes? Raport ZPP czw. 16 Mar. 2017

wPolityce

• Wassermann o sprzecznych zeznaniach ws. Amber Gold: To kwestia posypania się wersji Tuska i Bondaryka, którzy twierdzili, że nie mieli żadnej wiedzy czw. 23 Mar. 2017

• Deklaracja Rzymska jednak bez zmian? Według nieoficjalnych informacji najnowszy projekt potwierdza "ten sam kierunek" dla UE czw. 23 Mar. 2017

• Maski opadły! Tygodnik „wSieci” ujawnia: Niemieckie media w Polsce dostają instrukcje z zagranicy! czw. 23 Mar. 2017

• Ważna deklaracja MSZ: "Ochrona miejsc pamięci na Ukrainie to priorytet działań polskiej służby zagranicznej"czw. 23 Mar. 2017

• Kolejny atak na "Wiadomości". Internauci udostępniają zmanipulowaną grafikę z Jarosławem Kaczyńskim czw. 23 Mar. 2017*

• Jak walczyć z islamskim terroryzmem? Gadowski: "Trzeba wyrzucić z Europy radykalnych imamów i skończyć wojnę na Bliskim Wschodzie" czw. 23 Mar. 2017

• Przebudzenie prezydenta. Andrzej Duda zaczyna pokazywać, że nie jest notariuszem, ale głową państwa z własną wizją czw. 23 Mar. 2017

• Sejm uchwalił nowelizację w sprawie tzw. sieci szpitali. "Ta ustawa zabezpiecza interesy pacjentów" czw. 23 Mar. 2017

• Erdogan zapowiada "przegląd stosunków z UE" po kwietniowym referendum. Chodzi m.in. o porozumienie ws. migrantów czw. 23 Mar. 2017

• Węgrzy chcą oddać hołd śp. Lechowi Kaczyńskiemu. W Budapeszcie powstanie pomnik polskiego prezydenta?czw. 23 Mar. 2017

• Pokaz hipokryzji w wykonaniu PO! Radny Platformy protestował przeciw lex Szyszko, sam... od razu wyciął drzewa na swojej posesji czw. 23 Mar. 2017

• Polityka historyczna też ma narodowość! Prof. Żaryn: Po 1989 r. niemieckie fundacje proponowały naukowcom pisanie książek o polsko-niemieckich dziejach czw. 23 Mar. 2017

• Sędzia Przyłębska odpowiada na krytykę: "Komentarze byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego wynikają z pewnej bezsilności" czw. 23 Mar. 2017

• Kruk: "Mam komentować wymysły pana Petru? Przeciętny człowiek wie, na czym polega współpraca bilateralna między państwami" czw. 23 Mar. 2017

 

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj