21 lutego 2015 r. | Nr 8/2015 (191)

Już za 5 lat 

 

Szanowni Państwo,

    

Kiedy zaglądamy do restauracji, w której nigdy wcześniej nie byliśmy, a jesteśmy głodni, to co decyduje, że zamówimy w niej obiad - dużo czy mało wolnych miejsc? Jeżeli jesteśmy jedynymi gośćmi, to będziemy pewnie szybko obsłużeni, tylko czy to jest najważniejsze? Lepiej chyba wziąć pod uwagę, że klienci omijają ten lokal. I odwrotnie kolejka u prywatnego dentysty może świadczyć albo o jego nienajlepszej organizacji pracy, albo o popularności, czyli najpewniej o fachowej usłudze za rozsądne pieniądze.

 

Zdawać by się mogło, że w dobie Internetu każdego można wcześniej sprawdzić zanim wejdzie się w jakiś biznesowy układ. Tak by zapewne było, gdyby nie obowiązująca od pewnego czasu „poprawność polityczna" zrównująca prawdę z kłamstwem. Ufać można jedynie osobom sprawdzonym. Mam nadzieję, że Państwo mnie za taką uważają. Znamy się bowiem od przeszło 3 lat, ściślej od 191 tygodni. Mam dla czytelników dwie propozycje:

 

Znam specjalistę od prowadzenia trudnych projektów wymagających koordynacji rozmaitych aspektów organizacyjnych, technicznych i prawnych. Prowadzi on również szkolenia dla biznesu i administracji, a także zajmuje się produkcją multimediów. Zainteresowanych proszę o kontakt.

 

Sama mam ofertę specjalną. Dnia 22. lutego 2020 roku, czyli dokładnie za 5 lat przyjdzie na świat Amelia. Więcej na jej temat można się dowiedzieć z powieści zatytułowanej Rok 2038. Książka będzie w obecnej cenie tylko do 1. marca. Później wraz z ubywaniem egzemplarzy cena zacznie rosnąć. 

 

Również za 5 lat będziemy obchodzili setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami. Czy uda się do tego czasu zbudować łuk triumfalny na cześć bohaterów – zależy od nas. PRL-bis na pewno nam w tym nie pomoże. Dlatego przypominam: Kartagina została zburzona, PKiN im. Stalina jeszcze nie, ale 10. maja koniecznie musimy odwołać gajowego! 

 

Do następnej soboty,

 

Małgorzata Todd


Audio:
Facebook | YouTube | MediaFire | JAWA Media Info
Felietony do wysłuchania, pobrania i rozpowszechniania. 

„Rok 2038”

stron 220  |  format: A5 (20,5x14,5 cm)
ISBN 83-903536-5-2

„Rok 2038 to książka dobra i bardzo ciekawa. Autorka zaskakiwała nas już wcześniej dziwnymi pomysłami - teraz podjęła temat orwelowski, ale zakończony pomyślniej niż Rok 1984. Książka zawiera zabawne aluzje do współczesności, a czyta się po prostu znakomicie. Ale miejmy nadzieję, że czarna utopia pisarki jest tylko ostrzeżeniem i po prostu się nie sprawdzi.”  (Piotr Kuncewicz) 

cena: 25 zł - wydanie papierowe; 9,50 zł - e-book

 

Aby zamówić książkę wystarczy wiadomość e-mail na mój adres mtodd@mtodd.pl i dokonać przelewu na konto wydawnictwa TWINS podane w stopce tej gazetki. 

Wstęp (fragment): 
"Gdyby jakiś statek kosmiczny zapędził się w okolice naszego układu słonecznego, a właściwie bliżej, gdyby zbliżył się do Ziemi na odległość umożliwiającą obserwację jej powierzchni, to przy dobrych teleskopach i zainteresowaniu na przykład Europą mógłby odkryć coś ciekawego, co nie występuje na żadnym innym kontynencie błękitnej planety. Zrazu astronauci zobaczyliby mały złoty punkt umieszczony mniej więcej pośrodku kontynentu, w otoczeniu bujnej zieleni, który w miarę zbliżania stałby się kulą, aż wreszcie czymś o cylindrycznym kształcie przypominającym wielkie złote jajo o przezroczystej powłoce. Całość osadzona w misie, która po bliższym dopiero poznaniu okazałaby się gigantycznym murem otaczającym skomplikowaną konstrukcję będącą w rzeczywistości wielkim miastem stłoczonym na niewielkiej przestrzeni. Od dawna jednak nikt w kosmos nie latał i nikt z niego nie wracał, nie było więc okazji zadziwienia kogokolwiek. Miejscowi oglądali złote miasto codziennie i od dawna przestało robić na nich wrażenie. Życie toczyło się swym torem po obu stronach muru, a kontakty poza mur należały do nielicznych dla obu stron. I tym nielicznym kontaktom obu światów, wielkiego zewnętrznego i maleńkiego wewnętrznego poświęcona jest niniejsza opowieść." 

Lekcja pokera

odcinek 91

Boruta pomyślał, że nie zaszkodzi wpaść do szpitala na Banacha. Odbierze wyniki badań matki, może chwilę pogawędzi z doktorem Jędryką, jeśli go zastanie, no i oczywiście zada parę pytań Szmitowi, jeżeli będzie po temu okazja.

Lekarz opiekujący się postrzelonym kierowcą wyraził zgodę. Stan pacjenta poprawił się na tyle, że mógł udzielać odpowiedzi.– Panie doktorze, jeszcze jedno. Czy ktoś odwiedzał go od czasu hospitalizacji?
– Ostatnio był porucznik z policji, a wcześniej też porucznik, kobieta.
– Mam na myśli, czy ktoś z rodziny, znajomych.
– Proszę się upewnić u siostry, ale zdaje mi się, że nikt go nie odwiedzał. Pielęgniarka, która właśnie objęła dyżur nie mogła sobie przypomnieć nawet, kim była młoda kobieta odwiedzająca pacjenta, czy była to policjantka, czy dziennikarka.
Prokurator przysunął sobie krzesło do łóżka chorego, usiadł i przedstawił się.
– Wiem, kim pan jest – burknął Szmit. – Nie mam nic do powiedzenia. Wszystko powiedziałem policji.
– Nawet więcej niż wszystko. Najpierw twierdził pan, że jechał sam, a później, że wiózł posła do Warszawy. Która z tych wersji jest prawdziwa?
– Już wyjaśniałem. Byłem w szoku. Zapomniałem, że pan prezes siedział z tyłu.
– I co się z nim stało?
– A skąd ja mam to wiedzieć? Niech mnie pan przestanie prześladować!
– Odwiedzała cię ta dziennikarka z telewizji, tak? – Boruta zamierzał dowiedzieć się całej prawdy.
– Nikt mnie nie odwiedzał! Wszyscy wiedzą, że jest pan człowiekiem o ciasnych horyzontach i czepia się mnie pan tylko dlatego, że jestem inny niż pan! Najchętniej wytępiłby pan wszystkich homoseksualistów, prawda?!

Czytaj i pobierz ten odcinek powieści w pliku PDF - kliknij tutaj Już teraz można zamówić całość w formie e-booka za jedynie 20 zł wpłacając należność na konto Wydawnictwa TWINS (dane w stopce) oraz podając e-mail do wysyłki. 

Teatrzyk Zielony Śledź
ma zaszczyt przedstawić sztukę pt.

Nowa MMM

Występują: Redaktor, Nadredaktor i Brunetka. 

Brunetka – A słyszeliście najnowszą plotkę, że podobno Anna...
Redaktor – Nie zebraliśmy się tu, żeby wysłuchiwać plotek.
Nadredaktor – No, nie wiem. Jak nie znajdziemy jakiejś nowej przykrywki, to wylezie, że prezydent zezwolił na GMO, albo jakaś nowa afera, a przed wyborami potrzebny jest nam spokój.
Redaktor – Jakaś nowa MMM?
Brunetka – Co to jest MMM?
Redaktor – Mamusia małej Madzi.
Brunetka – Aha, czyli taki nius odwracający uwagę?
Nadredaktor – W pewnym sensie. Najlepiej coś o seksie, albo...
Brunetka – Żadne albo. Nie daliście mi skończyć, a to właśnie mogłoby nie tylko odwrócić uwagę, ale jeszcze skierować ją na właściwe tory.
Redaktor – O! A co to takiego?
Brunetka – Nie wiem czy to prawda.
Nadredaktor – O tym co jest, a co nie jest prawdą, to my decydujemy. 
Brunetka – Słyszałam, że podobno Anna G. zgwałciła Biedronka.
Redaktor – Masz na myśli Annę Gro... ? 
Nadredaktor – Bez nazwisk! Ściany mają uszy.
Redaktor – Ja słyszałem wersję odwrotną, że to Biedronek robił niestosowne propozycje Annie G, ale ja plotek nie powtarzam.
Nadredaktor – Tak czy siak, to na nową MMM się nie nadaje.
Brunetka – A gdyby Biedronek udzielił ślubu Annie G?
Redaktor – Z kobietą, czy z mężczyzną?
Brunetka – A chociażby i z kobietą! Pomyślcie, Anna G jako pierwsza kobieta z odzysku, staje się lesbijką, odrzuca zaloty homoseksualisty i zostaje prezydentem! Podziwiał by nas cały świat!!!

KURTYNA

P. S. Anna G. jest tylko śmieszna, Gajowy groźny.

Zachęcam do podpisania dwóch petycji adresowanych do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie konieczności niezwłocznego publikowania fotokopii (skanów) protokołów z głosowania w obwodowych komisjach wyborczych. Chodzi o uzyskanie wiarygodnych danych z przebiegu głosowania w obwodach, które mogłyby być wykorzystane do przeliczenia wyników głosowania nie tylko przez administrację PKW, ale przez każdego, kto zechce sprawdzić wyniki - nawet na liczydle. Wyniki, które PKW publikuje w swojej witrynie internetowej są niekompletne (brakuje wyników dla Warszawy), spóźnione i niepewne. To ważna sprawa! 

PETYCJA 

do Państwowej Komisji Wyborczej

Pan Wojciech Hermeliński

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

Szanowny Panie Przewodniczący,

na skutek niesprawnego przebiegu wyborów samorządowych w 2014 roku, jaki się ujawnił między innymi w związku z awarią systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), nastąpiło zaniepokojenie społeczne i obniżenie wiarygodności organów wyborczych. Powstało wiele inicjatyw społecznych, których celem jest wyjaśnienie zdarzeń i przyczyn ujawnionych problemów, znalezienie środków zaradczych i monitorowanie przebiegu kolejnych wyborów. Organizacje pozarządowe i polscy obywatele mogą stanowić istotne wsparcie w dziele odbudowywania zaufania społecznego do procesu wyborczego przyjmując, że będą zrealizowane postulaty zamieszczone w tej petycji. Jednak w dziele odbudowania zaufania społecznego wiodącą rolę muszą pełnić same organy państwowe, w tym PKW.

Zatem: my niżej podpisani zwracamy się do Pana Przewodniczącego o stworzenie fundamentu umożliwiającego udzielanie wsparcia dla PKW przez organizacje społeczne i wolontariuszy, w procesie wyborczym od momentu obwieszczenia protokołów z głosowania przez obwodowe komisje wyborcze aż do opublikowania ostatecznych wyników przez PKW. 

Działaniami kontrolnymi obywateli i organizacji pozarządowych, można wyeliminować błędy wynikające z przekłamań, błędów czysto ludzkich, które występują w odczytywaniu i wprowadzaniu do kalkulatorów (lub innych urządzeń technicznych) wyników głosowania z protokołów z obwodowych komisji wyborczych. Można także wyeliminować ryzyko fałszerstw protokołów obwodowych komisji, a także możliwość wystąpienia błędów w operacjach przekazywania danych pomiędzy poszczególnymi poziomami komisji wyborczych. 

Warunkiem wyeliminowania tego typu błędów (występujących przecież niezależnie od rodzaju wspomagającego sytemu sumowania liczby głosów oddanych przez wyborców) jest publikowanie danych z protokołów z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych. 

Zatem PKW, powinna publikować na internetowym portalu informacyjnym:

1. Dane z protokołów z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych z możliwością prostego wyboru dowolnego obwodu głosowania. 

2. Zbiory elektroniczne i tabele zawierające dane z protokołów z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych, sporządzone dla poszczególnych gmin, okręgów, województw (z możliwością importu danych do zewnętrznych komputerów). 

W związku z powyższym domagamy się:

1. Odpowiedniej modyfikacji internetowego portalu informacyjnego w celu publikacji danych i zbiorów elektronicznych sporządzonych w sposób określony powyżej.

2. Zamieszczania tych danych i zbiorów niezwłocznie po otrzymaniu protokołów z obwodowych komisji wyborczych i ich wstępnej weryfikacji przez PKW.

Realizacja postulatów będzie krokiem w kierunku odbudowania zaufania społecznego do procesu wyborczego. Każdy obywatel i każda organizacja będzie mogła porównać zgodność protokołów obwieszczonych przez obwodowe komisje wyborcze z danymi wprowadzonymi do ”urządzeń sumujących” PKW. Zaś, publikowanie danych w formie zbiorów elektronicznych umożliwi weryfikowanie wyników przy użyciu techniki komputerowej, co niewątpliwie wyeliminuje możliwe pomyłki przy ustalaniu ostatecznych wyników wyborów. 

My niżej podpisani ze swojej strony deklarujemy zawiadamianie Przewodniczącego PKW o zauważonych odstępstwach danych, publikowanych zgodnie z naszymi postulatami, od protokołów obwodowych komisji wyborczych, a także o rozbieżnościach pomiędzy ostatecznymi wynikami głosowania opublikowanymi przez PKW oraz od wyliczeń dokonanych w ramach kontroli społecznej. 

Aktualnie PKW publikuje dane zbiorcze. Wyjątkiem jest publikacja danych z wyborów prezydenckich np. w 2011 r. Jednakże, pomimo publikowania danych z wyborów prezydenckich z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych, sposób ich publikacji w praktyce uniemożliwia weryfikację ostatecznych wyników wyborów. 

Stosowane od wielu lat rozwiązania do prezentacji wyników głosowania na internetowym portalu informacyjnych PKW uprawniają do oceny, że PKW posiada właściwe dane i technologię informatyczną do spełnienia powyższych postulatów. W naszej ocenie realizacja postulatów jest przedsięwzięciem stosunkowo mało skomplikowanym. 

Wprowadzenie powyżej postulowanych rozwiązań uważamy za warunek niezbędny do przywrócenia zaufania do organów wyborczych. Społeczna kontrola wyborów jest tak ważna w każdym demokratycznym społeczeństwie, że prace powinny być podjęte niezwłocznie. Rekomendujemy skorzystać ze społecznej pomocy niżej podpisanych w projektowaniu modyfikacji portalu, wśród których znajdują się odpowiedni eksperci. 

PETYCJA

Petycja do Państwowej Komisji Wyborczej

Apelujemy do PKW, aby skany lub zdjęcia protokołów głosowania ze wszystkich Komisji Obwodowych PKW umieszczała na swojej stronie www.pkw.gov.pl NIEZWŁOCZNIE po zakończeniu liczenia głosów w Komisjach Obwodowych (poczynając od wyborów prezydenckich zarządzonych na dzień 10 maja 2015 roku). 

---

Ludzie! Górnicy!
Nie przerywajcie rewolucji!!!

 

Dlaczego nie wychodzicie na tory, żeby blokować – aż do skutku!
– pociągi wwożące do Polski rosyjski i ukraiński węgiel!!! 
Obalić straszny rząd Kopacz (i następne, kopaczopodobne)
tylko generalnym strajkiem można.

 

Jan Wawrzyńczyk
profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

---

A P E L

Polacy, Wyborcy!

Platforma Obywatelska podejmie niedługo – wspomagana przez życzliwe im media (TVP, TVN, Polsat, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Fakt”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Polska”, „Polityka”, „Newsweek”, „Wprost”, „Polskie Radio”, „TOK FM”, itd.) – wielką akcję straszenia wyborców i ostrzegania przed nieszczęściami, jakie spadną na Polskę, jeśli w wyborach samorządowych i parlamentarnych zwycięży PiS. Media te będą się prześcigać w podawaniu dosadnych przykładów owych nieszczęść. Będą wspierane zręcznie przez media zagraniczne, zwłaszcza niemieckie, wykonujące tajne dyrektywy strategów brukselskich.

Polacy, wyborcy!

Nie dajcie się zastraszyć, nie dajcie się okłamać, nie dajcie się
ponownie oszukać Platformie – rzekomo obywatelskiej!

• Jan Wawrzyńczyk – profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

• Małgorzata Todd – pisarka.

• Jarosław Piastowski – lekarz.

• Zbigniew Lisiecki – informatyk.

• Rafał Wysmyk – ekonomista.

• Jerzy Burski – artysta grafik.

• Andrzej Ordoczyński – Polak.

• Konrad Turzyński – bibliotekarz, w l. 1979–1981 uczestnik Ruchu Młodej Polski.

• Zofia Korzeńska – eseistka,  poetka.

• Bohdan Urbankowski – pisarz, filozof.

• Romuald Chutkowski.

• Piotr Zarębski – reżyser filmowy – Łódź.

• Jacek Wegner – publicysta.

• Tadeusz Kucharski – Polak.

• Jerzy Gnieciak – w l. 1980–1989 przewodniczący NSZZ „Solidarność” RI Opolszczyzny.

• Edward Tyburcy – dr nauk technicznych.

• Lidia Sokołowska-Cybart – prawnik-lingwista

• Wojciech Brojer – historyk.

• Dariusz Smulski – Polak.

• Ewa Tomaszewska – fizyk,  działacz NSZZ „Solidarność”.

• Grzegorz Waśniewski – Komendant Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” w Kanadzie.

• Krystyna Banaszek mgr farmacji – Gdynia.

• Zygmunt Korus – krytyk sztuki.

• Ewa Duzinkiewicz – dyrektor gimnazjum.

• Violetta Kardynał – dziennikarka.

• Jerzy  Jankowski – Prezes ZP w Norwegii, b. członek Solidarności Walczącej (SW).

• Paweł Bendkowski – emeryt, były nauczyciel – Szczecin.

• Bożena Cząstka-Szymon – językoznawca, więźniarka polityczna.

• Tadeusz Wojteczko – inżynier, członek zarządu Komitetu Miejskiego PiS w Tarnobrzegu, oraz przewodniczący Klubu Gazety Polskiej.

• Zofia Romaszewska – Komisja Interwencji i Monitoringu PiS, działaczka społeczna.

• Stanisław Chęciński – dr nauk technicznych, członek, AKO.

• Zbigniew Skowroński – red. nacz. Polsko-Polonijnej Gazety Internetowej KWORUM.

• Izabella Galicka –  historyk sztuki.

• Wiesław Zieliński – pisarz, dziennikarz – Rzeszów.

• Barbara Zielińska – emerytka – Rzeszów.

• Bernadeta Wilk-Stankiewicz – były pracownik redakcji BI „Solidarność” przy ZR NSZZ „S” w Gdańsku.

• Witold SZIRIN Michałowski – Redaktor Naczelny pisma RUROCIĄGI.

• Violetta Sasiak – pielęgniarka, Klub GP Reda Rumia Wejherowo.

• Marzena Kasprowicz – mgr inż. budownictwa, nauczyciel-mianowany, poetka, maluje i pisze z potrzeby serca.

• Janina Kasprowicz – emerytowana nauczycielka, wizytator szkolny odznaczona wszystkimi możliwymi orderami i krzyżami.

• Ferdynand Kasprowicz – emerytowany nauczyciel.

• Kazimierz M. Janeczko – mgr nauczyciel, członek PO AK.

• Kazimierz Józef Styrna – autor Konstytucji NOWEJ POLSKI.

• Marian Chomiak – elektronik.

• Róża Chomiak – ekonomista.

• Piotr Szelągowski – działacz społeczny, bloger, autor strony bezprzesady.com.

• Wiesław Sokołowski – poeta, red. naczelny pisma literackiego TRWANIE

• Lech Galicki – prozaik, poeta.

• Katarzyna Kwiatkowska – nauczycielka emerytka.

• Agata Foltyn – dziennikarka.

• Karol Krementowski – inicjator strajków sierpniowych 1980.

• Jacek Kazimierski – Wiceprezes Stowarzyszenia Solidarni 2010.

• Wanda Jagieluk – dekoratorka, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Gdyni.

• Benedykt Butajło – specjalista BHP i ppoż. z Olsztyna.

• Krzysztof Bzdyl – prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89.

• Marek Budnicki – inżynier z Toronto.

• Zygmunt Sekuła – podwójny licencjonat medyczny.

• Grzegorz Michalski – były członek  ZR Wlkp. NSZZ S, pierwszej Solidarności, internowany. Zamieszkały w NJ, USA.

• Bogusław Maśliński 

• Jerzy Jankowski – Prezes ZP w Norwegii.

• Krzysztof Sosin – inżynier, Prezes Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny.

• Zdzisław Wilk – radny Rady Miejskiej.

• Zbigniew Schroder – fizyk, działacz ruchu narodowego.

• Marek Baterowicz – pisarz z Sydney i sympatyk ruchu „Solidarni 2010”.

• Wojciech Raczyński – prezes Fundacji Edukacji i Tradycji.

• Dominik Wysocki – inżynier.

• Jan Koszczyński – emeryt, Oborniki.

• Marek Zabiegaj – dziennikarz-teatrolog, członek AICT- międzynarodowe stowarzyszenie krytyków teatralnych.

• Bogdan Zabiegaj – dziennikarz, konsul honorowy Republiki UŻUPIO w Krakowie.

• Zbigniew Oziewicz – profesor filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku, przyjaciel Jerzego Gnieciaka z Rady Solidarności Walczącej. 

• Maria Czarnecka – emerytowana nauczycielka, przewodnik po Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

• Stanisława Janta-Lipińska – były przedsiębiorca, emerytka.

• Marek Popowicz-Watra – dziennikarz, Kanada.

• Aleksandra Ancewicz-Kaliciecka – muzyk.

• Kazimierz  Raczyński – Sybirak.

• Józef Sławiński – działacz „Solidarności” lat 80-tych.

• Piotr Hlebowicz – Autonomiczny Wydział Wschodni „Solidarności Walczącej”, działacz polonijny.

• Victor A. Zolcinski – działacz  „Solidarności” lat 80-tych, założyciel Radio POMOST ArizonA.

• Henryk Bienkiewicz – emeryt, wykładowca literatury i języka białoruskiego UJ, tłumacz, członek ZAiKS, poszkodowany w sprawie mienia zabużańskiego.

• Natalia Kuncewicz-Bienkiewicz – emerytka, dyplomowana nauczycielka fizyki, odznaczona Złotą Odznaką Solidarności.

• Jacek Lipop – artysta.

• Eulalia Łaskawiec – redaktor techniczny, emerytka.

• Krystyna Skoczylas – redaktor  Radia Chicago WPNA 1490 am.

• Jan Zielonka – uczeń.

 

Prosimy o wpisywanie się na listę!

Każdy z Państwa może ten apel podpisać. Prócz imienia i nazwiska można też podać tytuł, funkcję oraz przynależność do jakiejś organizacji. Wystarczy podpisaną treść apelu przekazać pocztą zwrotną na mój adres: mtodd@mtodd.pl.

---

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019
kontakt: mtodd@mtodd.pl
sklep.mtodd.pl

---

strona autorska M.Todd - zobacz tutaj

Internetowy Kabaret M.Todd - zobacz tutaj

profil M.Todd na Facebook - zobacz tutaj

kanał filmowy M.Todd na YouTube - zobacz tutaj

strona M.Todd w serwisie JAWA Media - zobacz tutaj

zamów prenumeratę newslettera - kliknij tutaj